Szukaj

To czas, a nie leczenie, jest kluczem do powodzenia w przypadku zawału serca

Podziel się
Komentarze0

Czas, a nie samo leczenie, jest najważniejszym czynnikiem w kwestii przywrócenia krążenia krwi na normalnym poziomie w następstwie zawału serca, pokazały nowe badania nukowców kanadyjskich. Badania, opublikowane w Journal de l'Association médicale américaine, sugeruje, że poddanie chorego leczeniu w odpowiednim czasie jest ważniejsze dla efektu leczenia niż poddawanie się zastrzykom rozbijającym grudki krwi czy poddawanie się zabiegowi angioplastyki.



Angioplastyka to operacja, która polega na wprowadzeniu małego balonu do zablokowanej tętnicy, w celu uwolnienia problematycznych grudek krwi. Rezultaty badań kanadyjskich naukowców właśnie poddały w wątpliwość tezę, że angioplastyka jest zawsze najlepszą opcją w leczeniu zawału serca. Wiara w angioplastykę, jako najlepszą metodę leczenia zawału serca, została obnażona podczas przypadkowych prób kontrolnych, gdzie te dwie metody (zastrzyk i angioplastyka) zostały skonfrontowane w optymalnych warunkach.

Taki sam jest zresztą także punkt widzenia autorki badań, Laurie Lambert, z Agencji Oceny Technologii Medycznych i Metod Inerwencji Zdrowotnych (AETMIS). Pani Lambert jest zresztą świadoma, że próby przypadkowe kontrolne nie odzwierciedlają czynników i terminów, jakie istnieją w rzeczywistości. Pani Lambert i współautorzy badań zrealizowali więc projekt nazwany badaniem oberwacyjnym, podczas którego pochylili się nad kwestią zawałów serca, z którymi miało do czynienia 80 szpitali w Quebeku w ciągu 6 miesięcy. W badaniu wzięły udział wszystkie szpitale, które miały do czynienia z ponad 30 przypadkami zawału serca podczas tego okresu, który się rozciągnął między październikiem 2006 roku a końcem marca 2007 roku.


Z 1832 pacjentów, którzy zostali poddani jednej z dwóch terapii, 21% otrzymało zastrzyk z preparatu antykoagulacyjnego, a 79% przeszło zabieg angioplastyki. Aby osiągnąć jak największe korzyści, pierwszy zabieg powinien być zarządzony w pierwszych 30 minutach po przyjęcia pacjenta do szpitala. Natomiast jeśli chodzi o angioplastykę, zabieg ten powinien być przeprowadzony w czasie nie dłuższym niż 90 minut. Te terminy jednak nie były przestrzegane w stosunku do 54% pacjentów, którzy dostali zastrzyk i 68% pacjentów, którzy przeszli zabieg angioplastyki.

Komentarze do: To czas, a nie leczenie, jest kluczem do powodzenia w przypadku zawału serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz