Szukaj

Zmiany w mikrobiocie jelitowej przepowiadają cukrzycę

Podziel się
Komentarze0

Bakterie jelitowe mogą mieć większy wpływ na nasze zdrowie, niż nam się wydaje. Badanie opublikowane w Nature pokazuje, że pacjenci z cukrzycą typu 2 doświadczają zmian w mikrobiocie jelit. Naukowcy ze Szwecji, z Sahkgrenska Academy, University of Gothenburg i Chalmers University of Technology odkryli tym samym nową metodę wykrywania pacjentów zagrożonych rozwojem cukrzycy.Ludzkie ciało zawiera 10 razy więcej bakterii niż komórek. Większość z tych bakterii składa się na normalną florę jelitową. Nasze ciała zawierają więc sporą liczbę genów bakteryjnych, poza genami w naszych własnych komórkach. Cały ten zespół genów zwany jest metagenomem.

Trzy badania szwedzkich naukowców porównały metagenomy 145 kobiet z cukrzycą i zdrowych kobiet z grupy kontrolnej. Okazało się, że chore uczestniczki badania doświadczyły zmian we florze jelitowej.


Co więcej, u zdrowych kobiet stwierdzono większą liczbę bakterii, które produkują maślan, który we wcześniejszych badaniach powiązano z korzystnym działaniem na zdrowie.

Na podstawie swoich prac naukowcy szwedzcy opracowali nową metodę, pozwalającą odróżnić kobiety zdrowe od kobiet z cukrzycą typu 2, dzięki analizie metagenomu. Model ten będzie lepszym wskaźnikiem ryzyka rozwinięcia się cukrzycy niż do tej pory używane indeksy, takie jak BMI oraz stosunek obwodu bioder do obwodu talii.

Prof. Frederik Backhed mówi: - Badając mikrobiotę danego pacjenta będziemy mogli powiedzieć, czy jest on zagrożony cukrzycą.

Komentarze do: Zmiany w mikrobiocie jelitowej przepowiadają cukrzycę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz