Szukaj

Złe przeczucia mogą przepowiadać zawał serca…

Podziel się
Komentarze0

To dziwne wrażenie w brzuchu, jakby opadania? Nie martw się, to normalne dla naszych czasów. Może być spowodowane kryzysem finansowym, niepewnością związaną z pracą, albo jeszcze nagłym zrozumieniem, że być może nieco za bardzo kochasz „Modę na sukces”...Ale, z medycznego punktu widzenia, to dziwne przeczucie, że zbliża się coś okropnego, znajduje się na liście znaków ostrzegawczych dla co najmniej ośmiu chorób i dolegliwości. Zawał serca, rozwarstwienie aorty, nowotwór gruczołów nadnerczy, niektóre napady oraz ciężkie reakcje alergiczne, wszystkie mają wspólny złowróżbnie brzmiący objaw: przejmujące poczucie zbliżającej się zagłady.

Jedna postać padaczkowego napadu może być najlepszym studium przypadku, pozwalającym wyjaśnić ten ciemny, amorficzny niepokój. Dzieje się tak, ponieważ te napady – nagły poryw elektrycznej aktywności w mózgu – dotyczą niższych, środkowych części mózgu, znanych z tego, iż napędzają te apokaliptyczne wizje.

Płat skroniowy wiąże się z obwodami emocji w mózgu, mówi doktor David Ko, przełożony jednostki neurologii oraz dyrektor laboratorium EEG Lab w hrabstwie Los Angeles.

Niektórzy pacjenci z padaczką płata skroniowego również doświadczają tego psychicznego albo emocjonalego składnika. Doznają tego uczucia paniki, iż coś naprawdę złego zaraz się wydarzy, wyjaśnia doktor David Ko, który jest współautorem artykułu dotyczącego tego dziwnego wrażenia.


Niektórzy ludzie opisują to jako przerażające przeczucie nadchodzącej zagłady. Takie napady nie są wyzwalane rzeczywistymi bodźcami. Jak dodaje specjalista neurolog, są one zupełnie różne od napadów paniki – zaburzenia niepokoju, które obejmują poczucie zbliżającego się nieszczęścia, które zazwyczaj opadają po jakichś 10 - 20 minutach.


Ataki wyzwalane przez padaczkę płata skroniowego mają dyskretny początek i koniec, wyjaśnia doktor David Ko, które trwają jedną bądź dwie minuty.

Ale dlaczego zawał serca albo nagły krwotok wzdłuż ścian aorty (główna tętnica prowadząca krew z serca) prowadzą do tego samego uczucia nadchodzenia dnia Sądu Ostatecznego?

Jeśli masz jakieś bóle w klatce piersiowej, stajesz się bardzo niespokojny. Układ krążenia jest częścią układu emocjonalnego mózgu, wyjaśnia doktor David Ko. Jeśli myślisz, że masz zawał serca, serce zaczyna pędzić, a ciśnienie krwi wzrasta. To wszystko powoduje wysyłanie neuroprzekaźników – chemicznych posłańców – w kierunku receptorów w płacie skroniowym. A to z kolei zapala niejasny, ale pilny alarm: uwaga, coś się dzieje!

Reakcje alergiczne, włączając w to także te, które są spowodowane przez niektóre produkty spożywcze albo ugryzienia owadów – mogą również wywołać tę samą odpowiedź „uciekaj bądź walcz” w naszym organizmie. Jest to reakcja układu nerwowego i podąża tą samą ścieżką komunikacyjną.

A na koniec, jedno z największych dzieł literatury, powieść rosyjskiego pisarza Fiodora Dostojewskiego „Idiota”  z dziewiętnastego wieku, przedstawia postać głównego bohatera, który cierpi właśnie z powodu padaczki płata skroniowego.

Postać ta miała właśnie takie poczucie zbliżającej się zagłady, mówi doktor David Ko. A Dostojewski był znany z tego, iż sam cierpiał na padaczkę i pisał o swoich objawach. I generalnie, jego dzieła mają tę dramatyczną atmosferę; taki jest generalny charakter jego powieści – na pewno nie żartował.

Komentarze do: Złe przeczucia mogą przepowiadać zawał serca…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz