Szukaj

Zidentyfikowano genetyczną mutację odpowiedzialną za powszechnego guza mózgu u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Szpitala Dziecięcego Lucile Packard zidentyfikowali oddzielną mutację genową odpowiedzialną za najpowszechniejszego wśród dzieci guza mózgu - rdzeniaka. Tym samym, naukowcy udowodnili teorię, że "rdzeniak" jest grupą genetycznie różniących się guzów, wiążących się różnymi z prognozami.Te oraz towarzyszące badania prawdopodobnie doprowadzą do mniej toksycznego, odpowiedniejszego sposobu leczenia w przeciągu dwóch lat, uważają badacze.

Obecnie leczenie rdzeniaka, pochodzącego z móżdżku, który dotyka co roku około 250 dzieci w Stanach Zjednoczonych, rozpoczyna się od operacji usunięcia jak największej powierzchni guza.

Następnie pacjenci otrzymują mieszankę naświetlania i chemioterapii, jednak sam sposób leczenia nie jest dostosowany do genetycznych cech guza.

„Teraz rozumiemy, że istnieją rodzaje guzów ze szczególnymi cechami genetycznymi, które są naprawdę odporne na standardowe sposoby leczenia,” tłumaczy jeden z autorów badania, dr Cho.

U dzieci z rdzeniakiem nie prowadzi się rutynowej charakterystyki genetycznych cech guza, ale według Cho taki opis, połączony z odpowiednio dobraną terapią, mógłby znacznie rozwinąć leczenie guza.


Obecnie ponad 2/3 pacjentów z rdzeniakiem żyje do pięciu lat od zdiagnozownia guza, jednak wielu cierpi z powodu trwałych fizycznych lub intelektualnych skutków ubocznych spowodowanych leczeniem nowotworu.

Leki dostosowane do profilu genetycznego guza mają potencjał wyleczenia większej ilości pacjentów przy równoczesnej redukcji efektów ubocznych.

Odkryto, że kilka mutacji wpływa na sygnały komórkowe, które uaktywniają bądź dezaktywują duże grupy genów.

„Rozregulowanie tych ‘programów epigenetycznych’ staje się powszechnym motywem nie tylko w przypadku rdzeniaka, ale ogólnie wśród nowotworów,” dodaje Cho.

Taki obrót sprawy może mieć pozytywne skutki, jeżeli chodzi o leki antynowotworowe; w rzeczywistości, leki nakierowane na jedną z tych dróg (metylotransferazy histonowe) są obecnie w fazie przedklinicznej badań, natomiast środki przeciwko innym (ścieżki sygnalizacyjnej hedgehog) są już w drugiej fazie prób nad rdzeniakiem.

Cho, jako współprzewodniczący komitetu Pediatric Brain Tumor Consortium, które decyduje o tym, jakie leki powinny przejść do fazy klinicznej, uważa: „Naszym celem na najbliższe dwa lata jest zdolność zaoferowania dzieciom nowego zestawu związków, które mają wyraźne biologiczne uzasadnienie w naszych badaniach na genomie. Chcemy być pewni, że jesteśmy ostrożni w naszych działaniach, a jednocześnie dla niektórych z tych dzieci nie mamy zbyt wielu, jeżeli nie żadnego,  efektywnego i stałego sposobu leczenia.”

Komentarze do: Zidentyfikowano genetyczną mutację odpowiedzialną za powszechnego guza mózgu u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz