Szukaj

Zdrowie serca: bajpasy lepsze niż stenty i angioplastyka

Podziel się
Komentarze0

Starsi pacjenci z zatkanymi tętnicami mogą być mniej zagrożeni zgonem, jeżeli przejdą operację wszczepienia bajpasów, zamiast angioplastyki albo wszczepienia stentów. Aczkolwiek, nowe badania, które doszło do tych wniosków, nie jest rozstrzygające, zastrzegają od razu naukowcy. Lekarze stwierdzają jednak, że prace te pozwalają spojrzeć trzeźwym okiem na to, jak ludzie znoszą te zabiegi.A to być może pozwoli na łatwiejsze podejmowanie decyzji w przypadku pacjentów, którzy rozważają różne opcje, przede wszystkim dlatego, że badanie pokazuje, iż bajpasy dają lepsze i dłużej się utrzymujące rezultaty u ludzi, którzy mają liczne blokady w tętniach.

W operacji założenia bajpasów, lekarze przesuwają zdrowe naczynia krwionośne z jednej części ciała, aby zrobić „obwodnicę” wokół zatkanej tętnicy, dostarczającej krew do serca. Angioplastyka przeciwdziała temu problemowi poprzez rurkę przepchniętą przez naczynie krwionośne. Mały balonik jest nadmuchiwany tak, iż spłaszcza zakrzep krwi i stanowi rusztowanie. A stent to „sprężynka”, która jest umieszczana w tętnicy i która ją otwiera.

Badacze porównali te techniki posługując się danymi medycznymi na temat 190 000 pacjentów, z dwoma albo trzema blokadami w tętnicach. Chodzi tutaj o dwie bazy danych, które są prowadzone przez fundację American College of Cardiology Foundation i przez towarzystwo Society of Thoracic Surgeons: 86 244 pacjentów, którzy mieli operację założenia bajpasów, oraz 103 549 pacjentów po angioplastyce, w latach 2004 – 2007.


Jest to największe badanie, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na ten temat. Okazało się, że poziom zgonów był podobny rok po każdej terapii. Ale po czterech latach, 21% pacjentów po angioplastyce zmarło, w porównaniu do 16% pacjentów po operacji wszczepienia bajpasów.


Naukowcy wzięli pod uwagę takie czynniki jak: płeć, wiek, rasa, a także choroby, takie jak cukrzyca.

Nad rezultatami tego badania rozmawiano na 61 spotkaniu naukowym amerykańskiego kolegium kardiologicznego (American College of Cardiology), które odbywało się w Chicago.

Dodatkowo, badanie to zostało opublikowane on line przez przegląd specjalistyczny New England Journal of Medicine.

W Stanach Zjednoczonych, rocznie przeprowadza się ponad 1 000 000 operacji, które mają leczyć zablokowane tętnice, podkreśla doktor Susan Shurin, dyrektor instytutu National Heart, Lung and Blood Institute. Dzięki tym pracom, podjęcie decyzji odnośnie najlepszej strategii będzie łatwiejsze, zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy.

Badania porównawcze, takie jak to, są bardzo ważne, także pod względem kosztów, jakie ponosi system opieki zdrowotnej. Wszystko przemawia na korzyść chirurgii, mówi główny autor tego badania, doktor William Weintraub z Christiana Care Health System w Newark, w Stanach Zjednoczonych. Muszę powiedzieć, że bardzo nas to zaskoczyło.

Jednakże, jak badacze podkreślają, agioplastyka w dalszym ciągu pozostaje dobrą i bezpieczną opcją dla wielu ludzi.

Nie popełniasz błędu, jeżeli wybierasz angioplastykę, mówi doktor Kirk Garrat ze szpitala Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku. Kirk Garrat jest rzecznikiem towarzystwa Society for Cardiac Angiography and Interventions, czyli lekarzy, którzy przeprowadzają angioplastykę.

Istnieją testy, które pomagają zdecydować, która strategia będzie lepsza, ale generalnie, lekarze posługują się intuicją, w oparciu o wygląd pacjenta, jego chód, uścisk jego ręki, wyjaśnia doktor Harlan Krumholtz z Yale University.

Komentarze do: Zdrowie serca: bajpasy lepsze niż stenty i angioplastyka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz