Szukaj

Zanieczyszczenia powietrza, pierwsza przyczyna zawału serca

Podziel się
Komentarze0

Wśród najczęstszych czynników wyzwalających zawał serca, zanieczyszczenia powietrza wysuwają się na czoło listy, i to przed wysiłkiem fizycznym i konsumpcją alkoholu, według badania belgijskiego, opublikowanego w brytyjskim przeglądzie naukowym The Lancet.Badacze z Belgii przeanalizowali bowiem 36 badań. Według uzyskanych rezultatów, od 5% do 7% zawałów mięśnia sercowego zostało wywołanych kontaktem z zanieczyszczonym powietrzem, co reprezentuje nieco większą liczbę zawałów wywołanych bądź przez wysiłek fizyczny, bądź przez spożycie alkoholu albo spożycie kawy.

Autorzy podkreślają jednakże, że nie chodzi tutaj o „najsilniejszy” czynnik wyzwalający. Dlatego też, to konsumpcja kokainy jest, oczywiście, w dalszym ciągu czynnością, która ma największą zdolność wywoływania zawału serca, ponieważ pomnaża ona takie ryzyko aż o 24 razy, podczas gdy wysiłek fizyczny ryzyko to pomnaża o 4 razy, a ekspozycja na ruch samochodowy (włączając w to zanieczyszczenia, stres i hałas), jedynie o 3 razy.


Jednakże, kiedy zdajemy sobie sprawę z liczby osób, które są narażone na różne czynniki, to zanieczyszczenia powietrza stają się naszym wrogiem numer 1.

W rzeczywistości, wszystkie osoby, które zostały włączone do badania, były narażone na kontakt z zanieczyszczeniami powietrza o różnym stopniu natężenia. Podczas gdy jedynie 0,04% spośród nich spożywało kokainę...

Wśród innych czynników wyzwalających zawał serca możemy znaleźć, według malejącej częstotliwości:

- negatywne emocje,

- złość,

- jedzenie zbyt ciężkich posiłków,

- emocje pozytywne,

- stosunki seksualne,

- palenie konopi.

Badanie to jest pierwszym, które podkreśla przeważającą rolę zanieczyszczeń powietrza w pojawianiu się zawału serca, podsumowują belgijscy badacze.

Komentarze do: Zanieczyszczenia powietrza, pierwsza przyczyna zawału serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz