Szukaj

Zakaz sprzedaży ryżu pochodzącego z regionu Fukishima

Podziel się
Komentarze0

Japonia w dniu 17 listopada ogłosiła embargo na ryż pochodzący z regionu Fukushima. Decyzję tę podjęto po tym, jak zarejestrowano poziomy cezu wyższe niż dozwolnona dawka. Ten radioaktywny element wykryto w próbkach ryżu pochodzącego z prefektury na północnym wchodzie archipelagu japońskiego, czyli z regionów elektrowni Fukushima.Jest to pierwszy raz, kiedy taka decyzja została podjęta odnośnie ryżu, od czasów wypadku nuklearnego, do którego doszło w dniu 11 marca 2011 roku, w wyniku trzęsienia ziemi oraz tsunami, które zdewastowały północno-wschodnią część kraju.

Jak donosi agencja Agence France Presse, rzecznik rządu japońskiego, Osamu Fujimura, nakazał władzom regionu Fukushima, aby zaprzestały sprzedaży ryżu pochodzącego z Onami, które znajduje się w odległości 57 kilometrów na północny wschód od elektrowni atomowej.


Embargo to, które dotyczy 154 gospodarstw, zostało nałożone po odkryciu radioaktywnego cezu w ryżu. Poziom 630 bekereli na kilogram został zarejestrowany w próbkach ryżu, jak podaje rząd japoński, podczas gdy dozwolona granica dla produktów spożywczych wynosi 500 bekereli.

Ten zakaz będzie utrzymany dopóki ryż produkowany w tym regionie nie zostanie określony jako bezpieczny, jak wyjaśnia przedstawiciel ministerstwa rolnictwa w Japonii.

Od czasów uszkodzenia elektrowni atomowej, wiele warzyw, ale również mleko, mięso wołowe, herbata oraz produkty morskie zostały uznane za niezdatne do konsumpcji. Mimo zapewniających deklaracji rządu, Japończycy obawiają się, że cały łańcuch pokarmowy został skażony elementami radioaktywnymi z elektrowni Fukushima.

Komentarze do: Zakaz sprzedaży ryżu pochodzącego z regionu Fukishima

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz