Szukaj

Wyższe dawki witaminy D skuteczne w walce z ryzykiem złamania kości u osób starszych

Podziel się
Komentarze0

W oparciu o analizę 11 badań klinicznych dotyczących suplementacji witaminy D oraz ryzyka złamań przeprowadzonych niezależnie od siebie na ponad 31 tysiącach starszych osób, naukowcy z Human Nutrition Research Center on Aging (USDA HNRCA) uważają, że większe dawki witaminy D mogą być zbawienne w minimalizowaniu złamań kości u osób starszych.„U osób przyjmujących od 800 do 2000 jednostek witaminy D na dzień zauważono znaczący spadek ryzyka wystąpienia złamań, uwzględniając biodro, nadgarstek i przedramię zarówno u kobiet jak i mężczyzn w wieku 65 lat i więcej,” powiedziała autorka badań Dawson-Hughes.

„Ważne jest, że odkryliśmy, iż przyjmowanie dawek poniżej 800 jednostek witaminy D nie daje żadnych korzyści jeżeli chodzi o zapobieganie złamaniom i ryzyku złamań,” dodała specjalistka.

Obecna zalecana przez Instytut Medycyny dzienna dawka spożycia witaminy D to przynajmniej 600 jednostek na dzień dla osób między 51 a 70 rokiem życia, natomiast u starszych to 800 jednostek.

„Suplementacja witaminy D to wydajna interwencja w stosunku do kosztów ponoszonych przez tysiące starszych osób co roku. Zazwyczaj proces rekonwalescencji jest długi, bolesny i ma olbrzymi wpływ na jakość życia. Po urazie starsi pacjenci odzyskują tylko częściową zdolność ruchu, skutkuje to utratą niezależności, co jest osobiście demoralizujące oraz wywołuje dodatkowy stres na członkach rodziny oraz opiekunach,” uważa  Dawson-Hughes.


Od strony finansowej dzienny koszt suplementacji witaminy D wynosi 1 cent, podczas, gdy American Academy of Orthopaedic Surgeons obliczyła, że w 2007 roku koszt leczenia złamanego biodra wynosił 26,912 dolarów.

Dawson-Hughes dodaje, że osoby starsze, o ile nie wystawiają się przez cały rok na działanie promieni słonecznych, potrzebują uzupełnienia witaminy D, ażeby uzyskać potrzebną jej dawkę.

Zazwyczaj dorośli w ciągu dnia spożywają wraz z jedzeniem około 150 jednostek czerpanych z łososia, tuńczyka czy przetworzonego mleka.

Przeciętnie multiwitaminy zawierają około 400 jednostek witaminy D, ale występują także w postaci 400, 800 lub 1000 jednostek samej witaminy D.

Chociaż przedawkowanie witaminy D jest rzadkie, Instytut Medycyny zaleca nie przekraczać 4000 jednostek witaminy D na dzień.

Obecne wyniki powinny być wzmocnione większą ilością interwencyjnych badań pod kątem wpływu suplementacji witaminy D na ryzyko złamań. Autorzy oczekują dalszych badań nad wpływem złączonej suplementacji wapnia ze zwiększonymi dawkami witaminy D, gdyż otrzymane dane nie są rozstrzygające.

Komentarze do: Wyższe dawki witaminy D skuteczne w walce z ryzykiem złamania kości u osób starszych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz