Szukaj

Wysokie obcasy oraz strusie inspiracją dla protez nóg

Podziel się
Komentarze0

Obserwacje mechanizmu chodu u kobiet na wysokich obcasach oraz chodu strusi... Do czego to może służyć i kto na to wpadł? Badacze brytyjscy z Royal Veterinary College. I wbrew pozorom, ma to sens, ponieważ obserwacje te pozwolą na opracowanie bardziej sterowalnych i znacznie lżejszych protez kończyn dolnych.Struktura stopy ludzkiej jest taka, że cały wysiłek przechodzi przez kostkę, kiedy podeszwa stopy jest postawiona na podłożu. Pozwala to zredukować zmęczenie mięśni w trakcie różnych faz chodu.

Ale w przypadku protezy nogi, nie trzeba oszczędzać energii, a więc nie ma takiej potrzeby, żeby cały mechanizm do ostatniego szczegółu przypominał stopę ludzką.

Po przestudiowaniu chodu istot dwunożnych, badacze z Wielkiej Brytanii stwierdzili, że stopa ludzka, obuta w but na wysokim obcasie, wywiera dokładnie taki sam nacisk na podłoże co stopa strusia, mimo różnic w funkcjonowaniu. Wniosek jest jeden: imitowanie kompleksowego mechanizmu nogi ludzkiej niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem dla produkowania sterowalnych protez.


Doktor Jim Usherwood, badacz z Wellcome Trust, który kierował tym badaniem, wyjaśnia: jeżeli chcesz zrobić dobrą protezę nogi, i jeżeli wygląd, jaki ona będzie miała, jest dla ciebie najmniej istotną sprawą, należy umieścić „motor”, w tym przypadku kostkę, tak wysoko na nodze jak to tylko możliwe. W ten sposób, będzie mógł on dostarczać energii bez obciążania stopy, która nie będzie już ciężka w poruszaniu do przodu i do tyłu.

Poziom, na którym została dokonana amputacja, będzie określał najbardziej przystosowaną postać protezy. Ludzie, którzy stracili niższą część nogi, mogą czuć się swobodnie z protezami imitującymi stopę ludzką. Natomiast, ludzie, którzy stracili nogę powyżej kolana, cierpią dyskomfort z powodu ciężkich i mało poręcznych protez klasycznych.

Dla tych osób, jak wyjaśnia doktor Jim Usherwood, zdecydowanie lepsze będą protezy typu „stopa strusia”, przyczepione do ultra lekkiej nogi.

Komentarze do: Wysokie obcasy oraz strusie inspiracją dla protez nóg

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz