Szukaj

Egzoszkielet wkrótce w Europie?

Podziel się
Komentarze0

Japońska firma Cyberdyne właśnie przedstawiła swój wynalazek HAL (Hybrid Assistive Limb), który jest zmotoryzowanym aparatem, przeznaczonym dla ludzi upośledzonych ruchowo. HAL waży zaledwie 23 kilogramy i służy jako szkielet zewnętrzny, czyli tzw. egzoszkielet.Wkrótce powinien zmienić na stałe wachlarz usług oferowanych ludziom, którzy utracili zdolności poruszania się.

Egzoszkielet funkcjonuje dzięki czujnikom przytwierdzanym do skóry pacjenta. Czujniki te pozwalają na odczytywanie nerwowych impulsów elektrycznych i na przetwarzanie ich na ruchy.

Silnik urządzenia jest zaprogramowany, tak aby przemieszczać stawy chorego równocześnie z ruchami mięśniowymi.


Jeżeli mięśnie pacjenta nie są w stanie wytworzyć sygnału, jak w przypadku niektórych postaci paraliżu, HAL został wyposażony także w autonomiczny system kontroli, który nadaje egzoszkieletowi ruchy podobne do ruchów ludzkich.

HAL działa za pomocą baterii (2h 40 min). Jest już dostępny w Japonii, od marca tego roku. Dotarł teraz do Europy po tym, jak firma Cyberdyne założyła swoją filię w Danii i uzyskała certyfikaty niezbędne w szpitalach europejskich.

Trzeba przyznać, że Japończykom nie brak poczucia humoru: zarówno nazwa „Cyberdyne”, jak i „HAL”, wzięły się ze słynnych filmów science-fiction. Cyberdyne do firma, która wyprodukowała komputer Skynet w „Terminatorze”, a HAL to komputer pokładowy z „Odysei Kosmicznej 2001” Stanleya Kubricka.

Komentarze do: Egzoszkielet wkrótce w Europie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz