Szukaj

Wapń niezbędny dla zdrowia kości... w rozsądnych ilościach

Podziel się
Komentarze0

Badanie szwajcarskich naukowców sugeruje, że suplementy wapnia mogą zwiększać ryzyko zawału serca. Prace na ten temat ukazały się w przeglądzie naukowym Heart. Eksperci stwierdzają natomiast, że jest to jedno z tych wielu badań, które często zupełnie niepotrzebnie przerażają ludzi.Szwajcarzy przyjrzeli się bowiem grupie blisko 24 000 osób, które uczestniczyły w europejskim badaniu nad rakiem i odżywianiem, trwającym ponad 11 lat. Jest to pierwsza podpowiedź sugerująca, że prace te są mniej niż wiarygodne: badanie bowiem miało ocenić ryzyko raka, a naukowcy ze Szwajcarii posługują się tymi danymi, aby ocenić ryzyko choroby serca.

Wnioski? Niektórych ludzi wapń zdaje się chronić przed chorobą kardiologiczną. Na łonie całej populacji nie stwierdzono większej zachorowalności na choroby serca. Ale pośrod tych uczestników, którzy zażywali naprawdę duże ilości suplementów calcium, badacze zaobserwowali większą liczbę ataków serca.

Od jakiegoś czasu eksperci niepokoją się, że faktycznie zbyt wiele wapnia może powodować choroby serca, ponieważ schorzenia te mogą wynikać z odkładania się tego elementu w arteriach. Wiele badań, które zostały przeprowadzone w tym temacie, doszło do naprawdę różnych wniosków.


Reasumując: wapń w odpowiednich ilościach jest niezbędny dla zdrowia kości, ale zbyt wiele wapnia może szkodzić zdrowiu. Eksperci mówią tutaj o możliwej chorobie serca, a także o powstawaniu kamieni nerkowych.

Doktor Ethel Sirsi z New York-Presbyterian Columbia podkreśla: ludzie myślą, że więcej oznacza lepiej. Ale w tym przypadku, więcej nie oznacza lepiej. „Tyle, ile trzeba” w zupełności wystarczy.

A ile trzeba? Uzyskanie odpowiedniej ilości calcium może być wyzwaniem. Rządowe zalecenia mówią o 1 000 mg dziennie dla osoby dorosłej. Kobiety powyżej 50 roku życia powinny zażywać już 1 200 mg na dzień, z powodu ryzyka osteoporozy. Ale nikt nie powinien przekraczać więcej niż 2 000 mg wapnia na dzień.

Łatwo jest zażyć zbyt wiele calcium – 22% dorosłych Amerykanów zażywa codziennie suplementy wapnia. Element ten jest w dodatku w wielu produktach spożywczych. Szklanka mleka, kawałek sera, pojemniczek jogurtu, łyżeczka śmietany  – to wszystko ma ponad 300 mg wapnia. Niektóre wzmocnione płatki śniadaniowe mają ponad 1 000 mg wapnia na jedną porcję. A płatki śniadaniowe je się zazwyczaj z mlekiem.

Dla dobrego zdrowia kości, ludzie naprawdę potrzebują włączenia do swojej diety suplementów calcium, jeżeli nie dostarczają sobie tego elementu w jedzeniu albo w inny sposób – byle jednak nie za wiele.

Komentarze do: Wapń niezbędny dla zdrowia kości... w rozsądnych ilościach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz