Szukaj

Udar mózgu: dobry cholesterol w nowej terapii

Podziel się
Komentarze0

Tłuszcz chroniący nasze arterie... Nie którykolwiek tłuszcz, ale HDL, czyli "dobry" cholesterol! Zespół francuskich naukowców ze szpitala Bichat wraz z badaczami z INSERM właśnie wykazali – w doświadczeniu na szczurach – że cholesterol HDL pozwala zredukować aż do 90% komplikacje krwotoczne jedynego leku, jaki jest do dyspozycji w przypadku incydentu naczyniowo-mózgowego.Aktualnie, jedynym ratunkiem jest dożylny zastrzyk antykoagulacyjny, który pozwala rozpuścić skrzep krwi powstały w tętnicy. Zrealizowany w dobrych warunkach, zastrzyk pozwala uratować 40% chorych.

Na nieszczęście, czasami wiążą się z nim ciężkie komplikacje – u 6% pacjentów dochodzi do ciężkich krwotoków i komplikacji neurologicznych, śmiertelnych w niektórych przypadkach. I to właśnie te ciężkie komplikacje ma ograniczać dobry cholesterol HDL.


Każdego roku, incydent naczyniowo-mózgowy, czyli udar mózgu, dotyka ok. 150 000 osób we Francji, stąd też wielkie znaczenie francuskiego odkrycia.

Udar mózgu to pierwsza przyczyna upośledzenia u dorosłych, a także trzecia przyczyna śmierci we Francji i na świecie, dobre leki są więc pilnie potrzebne.

Badanie naukowców z Bichat pokazało, że cholesterol HDL chroni barierę krew-mózg, czyli naturalną barierę filtrującą dobre i złe produkty przybywające tętnicami do mózgu.

HDL znajduje się w naszej własnej krwi. A w tym doświadczeniu, naukowcy wyciągnęli tę molekułę z krwi swoich świnek doświadczalnych i następnie ją oczyścili w laboratorium.

Potem podali ją szczurom dotkniętym udarem mózgu, w tym samym czasie, co lek antykoagulacyjny. Okazało się, że szkodliwe skutki tego drugiego leku zostały skutecznie uśmierzone.

Komentarze do: Udar mózgu: dobry cholesterol w nowej terapii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz