Szukaj

Transplantacja serca – poziom powodzenia rośnie

Podziel się
Komentarze1

Pewne badanie ujawnia, że poziom powodzenia transplantacji serca znacznie się poprawił, bo aż o 20% w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci. A dokładnie od lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku.Badacze z instytutu serca uniwersytetu w Ottawie (University of Ottawa Heart Institute) w Kanadzie stwierdzili bowiem, że poziom przeżycia po przeszczepie serca wzrósł wyjątkowo od 2003 roku, przechodząc do 89,3% osiem lat po transplantacji.

Aby dotrzeć do takich wniosków, badacze z University of Ottawa Heart Institute przeanalizowali rezultaty wynikające z obserwacji 461 transplantacji serca, prowadzonych przez 25 lat. Rezultaty tego badania zostały przedstawione w ramach kanadyjskiego kongresu sercowo-naczyniowego, który odbywał się w Vancouver, w dniach od 22 do 26 października.


Co ma znaczenie w przypadku transplantacji serca?


Płeć pacjenta zdaje się nie mieć wpływu na poziom przeżycia operacji, natomiast wiek – tak. Dlatego też, każde dodatkowe 10 lat w momencie przeprowadzenia operacji, redukuje poziom przeżycia o 20%, według badania.

Badanie to jest bardzo cennym narzędziem pomiarowym, pozwalający zmierzyć, w jaki sposób nasi pacjenci – ci najbardziej chorzy, którzy wymagają transplantacji serca – korzystają z tego typu operacji, która ratuje życie, wyjaśnia pani doktor Beth Abramson, z Heart and Stroke Foundation.

Choroby serca stanowią bardzo ważną przyczynę zgonu w Kanadzie. W 2010 roku, 167 osób otrzymało nowe serce.

Krótka historia transplantacji serca

Transplantacja serca, po raz pierwszy przeprowadzona u człowieka w 1967 roku, bardzo szybko się rozwinęła w latach 1980, wraz z pojawieniem się cyklosporyny, która jest bardzo silnym środkiem immunosupresyjnym.

Przeszczep serca jest zarezerwowany dla najcięższych patologii, czyli takich, których nie da się wyleczyć ani lekami, ani operacją chirurgiczną; i jedynym ratunkiem pozostaje wymiana serca. Czasami więc musi się zmagać z brakiem organów do przeszczepu.

Komentarze do: Transplantacja serca – poziom powodzenia rośnie (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze