Szukaj

Tkanka mięśniowa serca rozwija się wolniej u ludzi niż u innych ssaków

Podziel się
Komentarze0

Ściany ludzkiego serca są nieuporządkowanym skupiskiem tkanek do stosunkowo późnego okresu ciąży, mimo że kształt tego organu przypomina w pełni już funkcjonujące serce. Zespół z University of Leeds pracujący nad pierwszym pełnym modelem rozwoju ludzkiego serca, znalazł zaskakujące różnice w już istniejących modelach zwierzęcych – a to wszystko dzięki obserwacji żywych płodów.Mimo że mogli dostrzec wyraźne cztery komory w sercu płodu z ósmego tygodnia ciąży, to nie znaleźli w pełni wykształconej tkanki mięśniowej aż do 20 tygodnia - to o wiele później, niż oczekiwano.

Opracowanie dokładnej symulacji komputerowej serca płodu jest kluczem do zrozumienia normalnego rozwoju serca w okresie prenatalnym i do znalezienia nowych sposobów wykrywania i radzenia sobie z niektórymi zaburzeniami we wczesnym okresie ciąży.

Badania wczesnego rozwoju serca wcześniej w dużej mierze wykonywane były na innych ssakach, takich jak myszy czy świnie, bądź na próbkach martwych ciał ludzkich. Tutaj, zespół badał zdrowy płód w okresie prenatalnym za pomocą badania USG.


Ten funkcjonalne dane zostały wykorzystane w tworzeniu komputerowego modelu 3D. Wykorzystano informacje na temat struktury, kształtu i wielkości poszczególnych elementów serca z dwóch rodzajów skanów MRI (rezonans magnetyczny) serc zmarłych płodów.

Z wczesnych wyników projektu wynika, że serce człowieka może rozwijać się w innym tempie niż u innych ssaków. W ludzkim płodzie komórki sercowe do 20 tygodnia ciąży rozwijają się niezbyt imponująco.

Ciąża u świń trwa około trzy miesiące i zorganizowana struktura ścian serca pojawia się w pierwszym miesiącu ciąży. U ludzi wykryto podobne struktury w drugim trymestrze ciąży. Ludzkie płody mają regularne bicie serca od około 22 dnia.

Profesor Arun Holden z Leeds’ School of Biomedical Sciences, powiedział, że rozwój serca płodu ludzkiego jest wolniejszy, totalnie inaczej rozłożony czasowo niż sądzono kiedyś, co rodzi nowe pytania.

Ponieważ ściana serca jest strukturalnie chaotyczna, to wykryta w tak wczesnym stadium rozwoju arytmia nie musi okazać się patologiczna i nie ma potrzeby panikować.

Taki model jest przełomem, ponieważ do tej pory używano opisów rozwoju ludzkiego serca, które opierały się na modelach zwierzęcych i  dziewiętnastowiecznych kolekcjach w muzeach.

Komentarze do: Tkanka mięśniowa serca rozwija się wolniej u ludzi niż u innych ssaków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz