Szukaj

Syndrom złamanego serca chroni serce?

Podziel się
Komentarze0

Przypadłość, która czasowo powoduje niewydolność serca u ludzi, którzy doświadczają ciężkiego stresu, może właściwie chronić serce przed bardzo wysokimi poziomami adrenaliny, według całkiem nowego badania. Prace te ukazały się w przeglądzie naukowym Circulation.W ten sposób, naukowcy po raz pierwszy dostarczają fizjologicznego wyjaśnienia dla zjawiska kardiomiopatii Takotsubo, zwanej również „syndromem złamanego serca”, ponieważ dotyka ludzi, którzy cierpią z powodu ciężkiego emocjonalnego stresu po żałobie.

Być może uda się również opracować lek przeciwko tej chorobie.

Około 1-2% ludzi, którzy początkowo są podejrzewani o zawał serca w ostatecznym rozrachunku ma stawianą diagnozę tego niezwykłego syndromu. Badacze z Imperial College London, którzy posłużyli się w swoich badaniach modelem zwierzęcym kardiomiopatii Takotsubo, sugerują teraz, że organizm zmienia swoją odpowiedź na adrenalinę, rezygnując z jej zwyczajowej roli stymulatora serca na rzecz roli czynnika redukującego jego siłę pompowania krwi.

Większość pacjentów w pełni zdrowieje w ciągu kilku dni albo tygodni, mimo iż syndrom ten jest ostrą niewydolnością serca. Badacze brytyjscy sugerują teraz, iż taka odpowiedź organizmu może chronić serce przed nadmierną stymulacją wyjątkowo dużymi dawkami adrenaliny, które ciało uwalnia w momencie stresu.

Pacjenci z zespołem złamanego serca, najczęściej strasze kobiety, doświadczają objawów, które przypominają zawał serca, ale testy nie pokazują żadnego zablokowania tętnic wieńcowych. Natomiast, samo serce wygląda jak balon, co jest spowodowane tym, iż górna część serca nie skurcza się właściwie.


Te same objawy czasami są obserwowane u ludzi, którym podano adrenalinę w celu leczenia ciężkiej reakcji alergicznej.

W swoich badaniach, badacze z Imperial College London podawali duże dawki adrenaliny znieczulonym szczurom. U tych gryzoni, tak samo jak i u pacjentów z syndromem Takotsubo, skurcze mięśnia serca były zniesione w górnej części. Naukowcy odkryli, iż szczury te były w ten sposób chronione przed nadmierną stymulacją, która w innym przypadku mogłaby się zakończyć dla serca tragicznie.

A to oznacza, że adrenalina działa tutaj zupełnie inaczej niż zazwyczaj, a zmiana ta ma służyć ochronie serca przed toksycznymi poziomami tego hormonu.


Naukowcy również przestudiowali leki, które mogą być sktuczne w leczeniu syndromu złamanego serca. Niektóre beta-blokery, stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, anginy oraz niewydolności serca, poprawiają objawy kardiomiopatii Takotsubo. Levosimendan, inny lek podawany w przypadku niewydolności serca, również ma korzystne działanie.

Główny autor tego badania, profesor Sian Harding, z instytutu National Heart and Lung Institute (NHLI) na Imperial College London, wyjaśnia - Stymulujące działanie adrenaliny jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na dostarczenie większej ilości tlenu do całego organizmu w stresujących sytuacjach. Ale, może być to bardzo szkodliwe, jeżeli zbyt długo się utrzymuje. U pacjentów z syndromem Takotsubo, adrenalina działa w inny sposób, zdając się chronić serce przed nadmierną stymulacją.

Współautor tego badania, doktor Alexander Lyon z National Heart and Lung Institute (NHLI) na Imperial College London, dodaje - Aktualnie, niedokładnie wiemy w jaki sposób leczyć tych pacjentów. Nasze prace pokazują, że choroba ta może tak naprawdę chronić serce przed bardziej poważnymi uszkodzeniami. Zidentyfikowaliśmy lek, który może być pomocny, ale najważniejsze jest to, żeby właściwie rozpoznać chorobę i nie pogarszać stanu chorych na syndrom złamanego serca poprzez podawanie im kolejnych dawek adrenaliny albo leków działających jak ten hormon.

Badania te zostały ufundowane przez British Heart Foundation (BHF), Wellcome Trust, Biotechnology and Biological Sciences Research Council (BBSRC) oraz Academy of Medical Sciences.

Dr Shannon Amoils, doradca w British Heart Foundation, dodaje - Jest to niezwykle fascynujące badanie, które przedstawia możliwe wyjaśnienie dla kardiomiopatii Takotsubo. Jest to bardzo rzadka dolegliwość, którą zazwyczaj poprzedza bardzo intensywny emocjonalny bądź fizyczny stres. Pacjenci zazwyczaj mają objawy, które przypominają zawał serca, ale kończy się szybkim, praktycznie całkowitym wyzdrowieniem.

Komentarze do: Syndrom złamanego serca chroni serce?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz