Szukaj

Soja może szkodzić sercu

Podziel się
Komentarze0

Przez lata panowało przekonanie, że dieta bogata w soję chroni przed chorobami serca. Te właściwości przypisywano zawartym w soi izoflawonoidom, które mogą m.in. obniżać poziom cholesterolu we krwi.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu Stanu Kolorado pod kierunkiem Leslie Leinwand sprawdzali, jak wpływa dieta sojowa na serce, które z przyczyn genetycznych jest narażone na rozwój niewydolności. W tym celu przeprowadzili badania na myszach z mutacją, która u ludzi prowadzi do kardiomiopatii przerostowej (HCM).

Z rozwojem HCM powiązano mutacje w wielu genach, ale wyniki badań sugerują, że na przebieg choroby wpływają również czynniki środowiskowe.

Myszy użyte do najnowszych badań miały mutację w genie kodującym łańcuch ciężki alfa-miozyny - białka, które odpowiada za kurczliwość mięśnia sercowego. Ten typ mutacji jest jedną z przyczyn HCM u ludzi. Część zwierząt karmiono dietą bogatą w soję, a część dietą opartą na białku z mleka - kazeinie.


Jak zaobserwowali naukowcy, u samców na diecie sojowej dochodziło do znacznie większego przerostu mięśnia sercowego, niż u samic czy samców na diecie pozbawionej soi. Innymi słowy, pod wpływem soi choroba rozwijała się u samców znacznie szybciej.

Okazało się również, że eliminacja soi z diety znacznie poprawiała czynność serca samców i normowała jego wzrost.

Odmienny wpływ diety bogatej w soję na osobniki każdej z płci może wynikać z faktu, że samice, w których krwi nieustannie krążą estrogeny, są mniej wrażliwe na zmiany poziomu tych hormonów pod wpływem diety bogatej w soję, tłumaczą naukowcy.

Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Clinical Investigation"

Komentarze do: Soja może szkodzić sercu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz