Szukaj

Śmiertelna denga zbiera żniwo na Maderze

Podziel się
Komentarze0

Niepokojące wiadomości płyną z portugalskiej Madery, często odwiedzanej przez zagranicznych turystów. Od kilkunastu dni na archipelagu panuje epidemia dengi, która aktualnie dotyczyć może już ponad 200 mieszkańców wyspy. Turystom, pragnącym odwiedzić wspomniany region, radzi się zachować ostrożność.Światowa Organizacja Zdrowia, podaje w swym komunikacie, iż 18 przypadków wystąpienia choroby na wyspie zostało już potwierdzonych, a „191 prawdopodobnie odnotowanych”.

Ponadto podkreśla, iż władze portugalskie zastosowały specjalne środki, mające na celu zredukowanie ryzyka lokalnego przenoszenia choroby wśród ludności oraz uniknięcie eksportacji skażonych nośników poza wyspę.

Innymi słowy, chodzi o to, aby komary, odpowiedzialne za przenoszenie wirusa, nie mogły przedostać się na kontynent za pomocą statków bądź samolotów.

Czym jest denga?

Denga jest śmiertelną wirusową chorobą, powodowaną przez arbowirusy. Przenosi się przez ukąszenie komara z rodzaju Aedes, zainfekowanego jednym z czterech typów wirusa: DEN-1, DEN-2, DEN-3 lub DEN-4.

Zobacz również:Symptomy choroby, często mylone z objawami grypy, ujawniają się między 3 a 14 dniem od zainfekowania. Tymczasem, istnieją również poważniejsze formy choroby, przybierające postać gorączki krwotocznej, która może doprowadzić do śmierci chorego.


Denga, kiedyś nieznana, dziś wynurza się z cienia. Częstotliwość jej występowania znacznie wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach. Przed 1970, zaledwie 9 państw zaobserwowało podobne przypadki. Sytuacja się jednak zmieniła. Aktualnie, choroba sieje zamęt w ponad 100 krajach Afryki, Ameryki, Azji Południowo-Wschodniej, basenu Morza Śródziemnego oraz wysp południowego Pacyfiku.

Od czasu do czasu zdarza się, że przypadki dengi diagnozuje się również w Europie. W 2011 we Francji metropolitalnej, na obszarze Prowansji i Lazurowego Wybrzeża, jak również na Korsyce, zgłoszono 16 przypadków zachorowań. W Polsce spotyka się przypadki „importowane” z rejonów endemicznych. Od 2006 roku, zgłoszenie choroby dengi jest obowiązkowe.  

Światowa Organizacja Zdrowia, odnosząc się do tematu Portugalii: „nie zaleca stosowania żadnych ograniczeń wobec turystów czy wymian handlowych”, natomiast „zachęca władze sanitarne sąsiednich państw i stref geograficznych do oceny ryzyka zagnieżdżenia populacji komarów z rodzaju Aedes i wprowadzenia dengi na inne terytoria”.

Komentarze do: Śmiertelna denga zbiera żniwo na Maderze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz