Szukaj

Skaza moczanowa - przyczyny, objawy, leczenie

Podziel się
Komentarze0

Skaza moczanowa zwana inaczej dną moczanową lub artretyzmem jest chorobą przewlekłą, która związana jest z z zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego powstającego z puryn. Częściej na skazę moczanową cierpią mężczyźni niż kobiety.

Skaza moczanowa - przyczyny, objawy, leczeniePrzyczyny

Jest ona powszechnie spotykaną odmianą zapalenia stawów i pojawia się wtedy gdy w tkankach oraz w moczu znajduje się zbyt dużo kwasu moczowego. Kwas moczowy to produkt końcowy metabolizmu grupy substancji chemicznych zwanych purynami.

Organizm osoby chorej nie produkuje odpowiedniej ilości enzymu trawiennego urykazy. Jest to enzym, który utlenia słabo rozpuszczalny kwas moczowy w dobrze rozpuszczalny związek, co powoduje, że kwas moczowy gromadzi się we krwi oraz w tkankach i w końcu ulega krystalizacji. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia diety, ponieważ skaza moczanowa najczęściej występuje u osób otyłych oraz mających nieodpowiednią dietę.

Bardzo często skaza moczanowa dotyka osób nadużywających alkoholu. Nadużywanie alkoholu uważane jest więc za główną przyczynę skazy moczanowej. Do innych przyczyn występowania tej choroby u ludzi jest zażywanie silnych leków powodujących określone reakcje organizmu. Nie mały wpływ na występowanie tej choroby mają przebyte poważne zabiegi chirurgiczne. Niekiedy jest tak, że występowanie skazy moczanowej związane jest z obecnością w naszym organizmie nowotworu. Bezpośredni wpływ na rozwój choroby ma życie w ciągłym stresie, czasami są osoby, które w szczególny sposób są narażone na tą chorobę, ponieważ mają do niej wrodzoną skłonność.


Objawy skazy moczanowej

Zazwyczaj pierwszym objawem skazy moczanowej jest ostry ból dny. Zazwyczaj ból dotyczy jednego stawu, rzadziej kilku naraz. Do ogólnych objawów choroby należy ostry ból stawu, jego stan zapalny a także zaczerwienienie i opuchnięcie chorej powierzchni ciała . Bardzo często chory uskarża się na występowanie gorączki oraz wrażliwość na dotyk.


W zależności od występowania bólu przyporządkowano atakom konkretne nazwy i tak: podagra to zapalenie stawu stawu śródstopno - paliczkowego palucha, gonagra to zapalenie stawu kolanowego, chiragra to zapalenie stawu ręki oraz omagra jest zapaleniem stawu biodrowego. Atak u chorego najczęściej występuje rano po spożyciu obfitego posiłku, niekiedy zdarza się, że atak występuje bezpośrednio po spożyciu alkoholu. W przypadku, gdy choroba jest nieleczona może dojść do jej przewlekłego stanu. Charakterystyczne dla przewlekłego stanu skazy moczanowej jest powstawanie guzków dnawych, które są złogami kwasu moczowego w tkankach miękkich i przebijają się na zewnątrz, powstają również ubytki kostne, pojawia się także kamica moczowa, rzadziej nefropatia.

Leczenie

W przypadku gdy mamy do czynienia z ostrym atakiem choroby, istotne jest opanowanie stanu zapalnego przy pomocy leków przeciwzapalnych. Bardzo ważne w leczeniu choroby jest wyleczenie innych schorzeń, które towarzyszą skazie moczanowej. Choremu należy zapewnić odpowiednią ilość płynów, aby wymusić diurezę. Podczas leczenia dąży się do likwidacji nadmiaru kwasu moczowego we krwi, za pomocą odpowiedniej diety, w której nie ma produktów bogatych w puryny i aminokwasy metabolizowane do nich. Należy więc unikać jedzenia mięsa, roślin strączkowych oraz niektórych gatunków ryb. 

Najbardziej narażoną na występowanie tej choroby grupą są mężczyźni w wieku pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Pokrewnym dla tej choroby problemem mogą być kamienie w nerkach. Jest to poważna choroba wymagająca długotrwałego leczenia, w przypadku wystąpienia charakterystycznych dla niej objawów niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza.

Autor:

Agnieszka Puszcz

Komentarze do: Skaza moczanowa - przyczyny, objawy, leczenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz