Szukaj

Rozgrzewka dla zmarzniętych stóp

Podziel się
Komentarze1

Marznące zimą stopy to zjawisko, które dotyczy prawie połowy populacji. Uczucie zimna i szczypania towarzyszy podczas spacerów, stania na przystanku autobusowym czy uprawiania sportów zimowych. Kilka prostych rad pozwoli pozbyć się problemu na zawsze.

Rozgrzewka dla zmarzniętych stóp


Przyczyn zimnych stóp może być wiele- od zupełnie naturalnych zjawisk termogenicznych w organizmie po przewlekłe schorzenia wymagające leczenia.  Jednak najczęściej występujące przyczyny nie są groźne dla zdrowia i łatwo można się z nimi uporać domowymi sposobami. Marznięcie stóp często dotyczy osób o szczupłej i wysokiej budowie ciała. Ogrzanie narządów wewnętrznych odbywa się wtedy kosztem części obwodowych ciała. 

Również osoby nadreaktywne emocjonalnie mogą odczuwać wzmożone zimno. Wydzielane w ich organizmie w nadmiarze katecholaminy powodują silne kurczenie się naczyń krwionośnych, które jest przyczyną odczuwanego zimna. Stres i uczucie niepokoju to również przyczyny zaburzeń w krążeniu obwodowym krwi. Osoby działające w stresie odczuwają nie tylko zimno, ale i nadmierną potliwość górnych i dolnych kończyn.


Innym powodem ciągłego uczucia zimna w stopach jest siedzący tryb życia i praca przed komputerem. Taki stan jest szczególnie groźny dla osób, mających jednocześnie niedobór ruchu. Spowolnione krążenie powoduje nadmierne marznięcie stóp, ale może też doprowadzić do poważniejszych schorzeń sercowo-naczyniowych.  Jedną z poważnych przyczyn zaburzeń krążenia obwodowego jest  palenie tytoniu. Palacze dotkliwie odczuwają zimno i są bardziej podatni na odmrożenia stóp podczas chłodów. Prozaiczną przyczyną, której nie warto lekceważyć są uciskające skarpetki  lub podkolanówki , utrudniające swobodny transport krwi i tlenu do kończyn.


Jak radzić sobie z marznącymi stopami? Przede wszystkim ważne jest zapewnienie odpowiedniego ogrzania stóp zarówno poza domem jak i w pomieszczeniach. Gdy temperatura spada poniżej zera ważne jest, by obuwie miało grubą podeszwę i nie przepuszczało zimna. W domu podstawową kwestią jest noszenie kapci. Najlepsze będą takie, które są wykonane z  wysokogatunkowej wełny. Firma Il-tex posiada w swojej ofercie ocieplacze na stopy, które oddają ciepło tuż po założeniu i utrzymują stałą temperaturę, a dodatkowo zapewniają mikromasaż poprawiający krążenie.  Istotna jest też dieta  bogata w składniki takie jak imbir, cynamon, papryka i chrzan. Regularny ruch podniesie odporność organizmu i wpłynie pozytywnie na krążenie krwi .

W większości przypadków stosowanie się do powyższych zaleceń przyniesie efekty w bardzo krótkim czasie, a zimowe dni przestaną być koszmarem.  Jeśli problem nie ustąpi, należy skontaktować się z lekarzem, by wykluczyć poważniejsze schorzenia, jak na przykład miażdżycę zarostową naczyń czy niedoczynności tarczycy.

Komentarze do: Rozgrzewka dla zmarzniętych stóp (1)

Zuzkaakzuz
Zuzkaakzuz 30-04-2013 20:27

Kapcie wełniane

1

Na zmarznięte nogi idealne są wełniane kapciuszki takie jak na zdjęciu sama posiadam, grzeją jak małe grzałeczki :-)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze