Szukaj

Rak krwi: lek Kyprolis zatwierdzony przez FDA

Podziel się
Komentarze0

FDA zatwierdziła właśnie lek firmy Onyx Pharmaceuticals Inc., znany jako Kyprolis, pod warunkiem jednakże, że będzie on dostępny tylko dla pacjentów z rakiem krwi, u których organizm nie reaguje na przynajmniej dwa inne leki, wliczając w to lek Velcade laboratoriów Takeda Pharmaceutical Co Ltd. czy też Revlimid albo Thalomid firmy Celgene Corp.Szpiczak mnogi to rak, który dotyka komórek plazmatycznych w szpiku kostnym. Jest stosunkowo rzadki, ale często śmiertelny.

W 2012 roku, w Stanach Zjednoczonych zostanie zdiagnozowanych 21 700 nowych przypadków szpiczaka mnogiego, z czego około 10 710 umrze, zgodnie z przewidywaniami American Cancer Center.

"Zachęcamy do stałego rozwoju leków przeciwko tej chorobie" - mówi dr Richard Pazdur, prezes oddziału FDA zajmującego się lekami antynowotworowymi.

Według firmy Onyx, od 10 000 do 15 000 Amerykanów będzie mogło poddać się leczeniu, które będzie dostępne już od 1 sierpnia.


Jedna fiolka kosztować będzie 1 658$, co daje około 9 550 dolarów dla typowego cyklu sześciu fiolek.

Dla porównania, Velcade kosztuje 1 471$ za fiolkę.

"Dzisiejsza zgoda FDA jest krokiem milowym zarówno dla Onyx jak i dla wszystkich pacjentów w zaawansowanym stadium choroby, u których inne terapie nie są możliwe" - mówi dr Anthony Coles, szef Onyx.

Kyprolis został zatwierdzony w przyszpieszonym trybie, gdzie potrzebne jest tylko jedno badanie kliniczne, by pacjenci szybciej mogli uzyskać lek.

Dalej to firma musi przeprowadzić badania, które potwierdzą czy lek rzeczywiście pomaga chorym, czy pogarsza ich stan.

Badania przeprowadzone do tej pory wykazały, że guzy skurczyły się lub zostały wyeliminowane u około 23% pacjentów, już po niespełna 8 miesiącach.

Zaś najczęstszymi działaniami ubocznymi było zmęczenie, biegunka, niska liczba czerwonych krwinek i płytek krwi, a także duszności. Pacjenci doświadczali również niewydolności serca.

Komentarze do: Rak krwi: lek Kyprolis zatwierdzony przez FDA

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz