Szukaj

Punkt zwrotny w ludzkiej diecie

Podziel się
Komentarze0

Przodkowie człowieka w Afryce, ok. 3 400 000 lat temu, nie jedli jedynie liści i owoców preferowanych przez większość naczelnych. Albowiem zaczęli spożywać także trawy i rośliny trawopodobne. Według nowych badań, zjawisko to można określić punktem zwrotnym w ludzkiej diecie, który przyczynił się do tego, że człowiek wyszedł z lasu, aby szukać nowych miejsc nadających się do zamieszkania.Prace przeprowadzili badacze z University of Utah, we współpracy z międzynarodową ekipą naukową.

Podburzają oni powszechnie obowiązujące przekonanie, że ci pierwsi ludzie mieli taką samą dietę co naczelne żyjące w lasach. Artykuły na ten temat ukazały się w Proceedings of the National Academy of Science.

Naukowcy przeanalizowali szkliwo zębów przodków człowieka oraz wielkich małp, aby wykazać, że ten „wczesny” człowiek rozwinął upodobania smakowe w kierunku traw i turzyc.


Thure Cerling, główny autor badania, mówi: - To tak, jakby w okolicy została otwarta nowa restauracja. Nie musieli już jeść w kółko tego samego.

To znaczy, pierwszy człowiek nie musiał już szukać pożywienia li i jedynie w lesie, a ta zmiana diety pozwoliła mu na eksplorację nowych siedlisk.

Pytanie, czy ci pierwsi ludzie byli tylko i wyłącznie trawożerni, czy też mięsożerni, pozostaje bez odpowiedzi. Wcześniejsze badania wykazały, że przodkowie człowieka długo nie jedli mięsa – zaczęli dopiero ok. 2 500 000 mln lat temu. Polowaniem zaś zajęli się ok. 500 000 lat wstecz.

Komentarze do: Punkt zwrotny w ludzkiej diecie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz