Szukaj

Przyrost wagi ciała ma związek z większym bólem i sztywnością kolan

Podziel się
Komentarze0

W nowych badaniach opublikowanych przez Reuters Health, naukowcy stwierdzili, iż ludzie, którzy przybierają na wadze, są bardziej narażeni na ból kolan. Zapobieganie przyrostowi masy ciała, niemal bez względu na wagę początkową, jest kluczem do walki z bólem stawu kolanowego, twierdzi dr Susan Bartlett, zajmująca się badaniami bólu stawów oraz otyłości, na McGill University w Montrealu.Według danych zgromadzonych przez Centers for Disease Control and Prevention, ból kolana to jedna z najczęstszych form bólu stawów, która dotyka ok. 18 procent dorosłych Amerykanów.

Chociaż przyczyny bólu mogą być różne - poczynając od nadmiernych przeciążeń tych samych partii ciała i powtarzalnych ruchów u sportowców, kończąc na przewlekłych schorzeniach, takich jak zapalenie stawów - to jednak badania wskazują na związek pomiędzy bólem kolana a przyrostem masy ciała.

Jak twierdzą naukowcy z Monash University w Melbourne, poprzednie badania wprawdzie łączyły problem nadwagi z wyższym ryzykiem zapalenia kości i stawów, jednak ten raport jest pierwszym, który zwraca szczególna uwagę na wpływ przyrostu masy ciała i na występowanie bólu stawów kolanowych.

W celu przeprowadzenia eksperymentu zebrano 250 osób w wieku od 25 do 60 lat, u których nigdy nie zdiagnozowano żadnych problemów ze stawami kolanowymi.


Po dwóch latach od rozpoczęcia eksperymentu okazało się, że u osób, które przybrały na wadze, na każdy dodatkowy kilogram, stopień bólu stawów wzrósł o 1,9 pkt w skali 500-punktowej. Sztywność stawów pogorszyła się o 1,4 pkt (w 200-punktowej skali), a funkcja o 6,1 pkt na 1700 możliwych.

Badania nie mogą z całkowitą pewnością potwierdzić, iż dodatkowe kilogramy są przyczyną bólu, jednakże naukowcy są zgodni co to tego, że jest to bardzo prawdopodobne.

Związek między zwiększeniem masy ciała a bólem kolana był najsilniejszy u osób otyłych, które doświadczyły 59-punktowego wzrostu dolegliwości, gdy przybrały na wadze, w porównaniu z zaledwie 6,4 punktami u osób szczupłych.

Z kolei osoby, które w trakcie trwania eksperymentu zrzuciły parę kilogramów, odczuły niewielką poprawę - średnio o 22,4 punkty. Jednak utrata masy ciała doprowadziła u osób otyłych tylko do małej poprawy funkcji stawów, a dokładnie o 9.8 punktów.

W raporcie, opublikowanym w czasopiśmie Arthritis Care and Research, Stephanie Tanamas z Monash University podkreśla, iż wyniki ich badania pokrywają się w pewnym stopniu z wcześniejszymi badaniami, które również sugerowały wpływ utraty masy ciała na poprawę stanów zapalnych stawów kolanowych, jednak być może dla pożądanego rezultatu, potrzebna jest znaczna utrata wagi.

Jak twierdzi dr Susan Bartlett, utrata masy ciała, jeśli jesteś osobą otyłą, a problem zapalenia stawów nie jest ci obcy, powinna złagodzić objawy i poprawić funkcję stawu, jednak nie będzie w stanie całkowicie cofnąć skutków przyrostu wagi.

Komentarze do: Przyrost wagi ciała ma związek z większym bólem i sztywnością kolan

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz