Szukaj

Przeszczep komórek sercowych może stłumić arytmię po ataku serca

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy włożyli wiele wysiłku, by móc zregenerować uszkodzone serce. Badania zostały przeprowadzone przez uczonych z University of Washington - głównym autorem został dr Michael Laflamme, wyniki zaś ukażą się w numerze Nature.Przeszczep u świnki morskiej zredukował częste występowanie arytmii po zawale mięśnia sercowego, powszechnie znanego jako atak serca.

Te badania dostarczają poważnych dowodów na to, że przy przeszczepie komórek mięśniowych serca muszą być spełnione fizjologiczne kryteria, by serce mogło się zregenerować. Potwierdza to dalszy rozwój terapii opartej na ludzkich embrionalnych komórkach, zarówno dla mechanicznej i elektrycznej naprawy serca.

Podczas zawału, przepływ krwi bogatej w tlen do mięśnia sercowego zostaje przerwany poprzez powstanie zakrzepu, co powoduje śmierć dolnej części mięśnia secowego i jego ewentualne zbliznowacenie.

Może to spowodować problemy mechaniczne przy napełnianiu i opróżnianiu serca, a także zakłócać sygnały elektryczne regulujące bicie serca.


W badaniach, serca świnek morskich miały uraz lewej komory - grubościennej, dolnej komory, która pompuje utlenioną krew do organizmu.


Zostawiło to bliznę oraz ograniczyło funkcje pompy, a także zwiększyło podatność na zaburzenia rytmu serca.

Te zwierzątka, które otrzymały przeszczepy ludzkich komórek mięśniowych serca, wykazały ponowne odbudowanie mięśni z zabliźnionej lewej komory, a dodatkowo zmniejszyło się u nich ryzyko arytmii, w porównaniu do przypadków, gdzie nie było przeszczepu.

Laflamme i dr Charles E. Murry z Division of Cardiology, a także Yuji Shiba i Sarah Fernandes z UW Department of Pathology prowadzili już wcześniej podobne badania, a ich teorie potwiedziły się w tych najnowszych.

Arytmia jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci u pacjentów po zawale serca - wskazuje Laflamme, a jeśli terapia potwiedzi się także u dużych zwierząt, będzie bardzo przydatna klinicznie.

Tym bardziej, że wcześniej naukowcy bali się, iż przeszczep uzyskany z zarodkowych komórek macierzystych może powodować arytmię - w rzeczywistości jest zupełnie na odwrót - przynajmniej u świnek morskich.

Badacze odkryli, że przeszczepy komórek sercowych elektycznie sprzężyły się razem z 'gospodarzem'.

Naukowcy mogli to zaobserwować dzięki temu, iż komórki mięśnia sercowego zostały genetycznie zmodyfikowane, by mignąć za każdym razem, kiedy się spalą.

Porównując ten sygnał optyczny z komórek i z EKG uczeni mogli określić, czy komórka została elektrycznie połączone z sercem zwierzęcia.

Komentarze do: Przeszczep komórek sercowych może stłumić arytmię po ataku serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz