Szukaj

Przełom w medycznej diagnozie

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy właśnie stworzyli ultrawrażliwy bioczujnik, który może otwierać nowe możliwości wczesnego wykrywania raka, a także “spersonalizowanej medycyny”, skrojonej na miarę specyficznej biochemii każdego pojedynczego pacjenta. Badanie to zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences.Prace te przeprowadził doktor Muhammad A. Alam, z uniwersytetu Purdue University.

Profesor Muhammad A. Alam jest specjalistą od inżynierii elektrycznej i komputerowej. Swoje prace przeprowadził wspólnie ze swoimi studentami: Ankit Jain, Alam i Pradeep R. Nair.

Urządzenie stworzone przez ten zespół naukowy może być setki razy bardziej wrażliwe niż inne bioczujniki, ponieważ łączy w sobie zalety dwóch zupełnie odrębnych typów czujników.

Profesor Muhammad A. Alam wyjaśnia: oddzielnie, te obydwa typy bioczujników mają ograniczoną wrażliwość, ale jeżeli dodamy jeden do drugiego, otrzymujemy coś, co jest lepsze niż wszystko, co mamy do tej pory.


Wynalazek zyskał sobie wdzięczne miano Flexure-FET biosensor i łączy w sobie czujnik mechaniczny, który identyfikuje molekułę w oparciu o jej rozmiar albo masę, oraz elektryczny czujnik, który identyfikuje molekułę w oparciu o jej ciężar elektryczny.

Nowy czujnik wykrywa więc naładowane albo nienaładowane biomolekuły, pozwalając na o wiele szerszy wachlarz aplikacji niż jakikolwiek czujnik wzięty w pojedynkę.

Wynalazek ten ma dwa potencjalne zastosowania: spersonalizowana medycyna, w której dokonuje się spisu protein i DNA dla każdego indywidualnego pacjenta, aby postawić bardziej precyzyjną diagnozę oraz podjąć lepsze decyzje terapeutyczne. To po pierwsze. A po drugie, chodzi również o wcześniejsze wykrywanie raka oraz innych chorób. Potencjał więc niebagatelny.

We wczesnej diagnozie raka, czujnik umożliwia wykrycie małych ilości fragmentów DNA oraz protein, które zostały zdeformowane przez nowotwór na długo przedtem, zanim chorobę można by było zdiagnozować przy zastosowaniu innych metod diagnostycznych, takich jak obrazowanie medyczne, jak wyjaśnia profesor Muhammad A. Alam.

Komentarze do: Przełom w medycznej diagnozie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz