Szukaj

"Chemobrain" istnieje naprawdę

Podziel się
Komentarze0

Badanie przeprowadzone w Cleveland Clinic wykryło istotne zmiany we wzorcach aktywności mózgu, zbadanych elektroencefalogramem, u pacjentów otrzymujących chemioterapię. Odkrycie to może dać naukowy dowód na istnienie powszechnie zwanych "chemobrains", które są charakterystyczne dla pacjentów poddanych chemioterapii.Pacjenci z tak zwanym „chemobrain” bardzo często wykazują problemy z pamięcią i trudności z koncentracją.

Przeprowadzone badanie EEG wykazało większą amplitudę lub większą aktywność mózgu u kobiet podczas chemioterapii. Według Halle Moore, lekarki z Cleveland Clinic, aktywność  szczególnie zwiększyła się po wysiłku fizycznym.

Badaniem objęto osiem pacjentek leczonych na raka piersi. Dr Moore zaprezentowała swoje odkrycie Amerykańskiemu Towarzystwu Onkologii Klinicznej na dorocznym spotkaniu, które miało miejsce w tym tygodniu.

Cleveland Clinic jest nisko dochodowym akademickim centrum medycznym, które specjalizuje się w badaniach klinicznych i w edukacji medycznej. Centrum znajduje się w Cleveland w Ohio.


Zostało założone w 1921 roku przez czterech wybitnych lekarzy. Pragnęli oni odnieść sukcesy w opiece  nad pacjentami w oparciu o zasady współpracy, współczucia i innowacji. Cleveland Clinic jest pionierem wielu przełomowych rozwiązań medycznych, w tym operacji pomostowania tętnic wieńcowych oraz pierwszego przeszczepu twarzy w Stanach Zjednoczonych.

W corocznym rankingu organizowanym przez gazetę World Report, klinika Cleveland Clinic została uznana za jedną z najlepszych na świecie.

Zespół składający się z 2,8 tys. lekarzy i naukowców oraz 11 tys. pielęgniarek reprezentuje 120 specjalności medycznych.

Cleveland Clinic Health System obejmuje główny kampus w pobliżu centrum Cleveland, osiem społecznych szpitali i osiemnaście ośrodków zdrowia w Northeast Ohio, jak również Cleveland Clinic na Florydzie, w Lou Ruvo, Centrum Zdrowia Mózgu w Las Vegas, a także klinikę w Kanadzie. Najnowsza zaplanowana klinika będzie otwarta w 2013 r. w Abu Dhabi.

W 2010 r., z usług kliniki skorzystało około 4 mln pacjentów, w tym 167 tys. podlegało hospitalizacji.

Pacjenci pochodzą ze wszystkich stanów USA i z ponad 100 różnych krajów świata.

Więcej o klinice można dowiedzieć się za pośrednictwem strony internetowej www.clevelandclinic.org. oraz  za pomocą twittera na www.twitter.com / ClevelandClinic.Komentarze do: "Chemobrain" istnieje naprawdę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz