Szukaj

Potas, feromony a organ lemieszowo - nosowy

Podziel się
Komentarze0

Dzięki prowadzonym badaniom naukowcy wiedzą już, że kanały potasowe biorą udział w aktywacji narządu lemieszowo–nosowego (VNO), który wyczuwa feromony – naturalne, lotne substancje będące podstawą komunikacji zapachowej zwierząt, działające także i na ludzi. Najnowsze wyniki badań poszerzają naukowe rozumienie faktu jak feromony aktywują VNO oraz jakie to przynosi skutki dla przewodzenia sensorycznego.Badacze odkryli mianowicie, że istnieją dwa  kanały jonowe – obydwa potasowe, przez które neurony VNO są aktywowane u myszy. Zadziwiło to naukowców tym bardziej, że kanały potasowe zwykle nie odgrywają kluczowej roli w ożywianiu neuronów czuciowych.

Jak wiadomo, przedstawiciele Homo sapiens mają pomarszczone, widocznie szczątkowe receptory VNO, które mają związek z instynktownymi, pierwotnymi zachowaniami dotyczącymi reprodukcji oraz agresji.

Naukowcy mają więc nadzieję, że zrozumienie funkcjonowania VNO u myszy i innych ssaków pozwoli odkryć jak te wrodzone zachowania wywoływane są u ludzi.


Co ciekawe, VNO działa tak jak główny organ węchowy, który zapewnia kręgowcom zmysł węchu. Jego neurony i dendryty powiązane są ze  specjalistycznymi receptorami, które mogą być ożywione poprzez kontakt z feromonami.

Wtedy kanały jonowe wpływają na aktywację neuronów organu lemieszowo–nosowego, co sygnalizuje mózgowi przedsięwzięcie określonego zachowania. 

W 2002 roku odkryto, że receptory VNO używają kanału wapniowego zwanego TRPC2, ale pojawiły się wtedy również  poszlaki, że mogą używać one również i innych kanałów.

Opublikowane ostatnio badania potwierdziły, że nie była to bezpodstawna hipoteza oraz wskazały na szczególną rolę  kanałów potasowych, które, jak teraz wiadomo, na pewno w nierozerwalny sposób powiązane są z VNO.red. Iwona Trojan

Komentarze do: Potas, feromony a organ lemieszowo - nosowy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz