Szukaj

Pomoc w nagłych przypadkach krok po kroku

Podziel się
Komentarze0

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest jedną z najważniejszych umiejętności w naszym życiu. Dlatego też warto przypominać sobie przy każdej możliwej okazji jak wygląda pierwsza pomoc krok po kroku.

Pomoc w nagłych przypadkach krok po kroku

W momencie gdy jesteśmy świadkami wypadku, nie zważając na brak wykształcenia medycznego, powinniśmy bezzwłocznie udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. Musimy być jednak świadomi, że często mimo podjętej szybkiej interwencji poszkodowany nie tylko może reagować wbrew naszym oczekiwaniom, lecz nawet umrzeć. Mimo to powinniśmy dołożyć wszelkich starań do uratowania czyjegoś życia.

Ocena sytuacji

Na samym początku powinnyśmy na spokojnie ocenić sytuację. Upewnijmy się czy poszkodowany, jak i inni świadkowie wypadku są bezpieczni. Następną czynnością powinno być sprawdzenie stanu  rannego lub chorego oraz ocena jego zdrowia, na miarę naszych możliwości. 

Wezwanie specjalistycznej pomocy


W momencie zdarzenia powinniśmy zadzwonić na pogotowie ratunkowe pod numer 999 lub też pod numer 112 będący wspólnym telefonem dla wszystkich służb powołanych do niesienia pomocy.  

Wezwanie pomocy wydaje się prostą czynnością, jednakże w momencie wypadku często pod wpływem nerwów zapominamy co należy powiedzieć wzywając karetkę. Najpierw powinniśmy przede wszystkim przekazać dyspozytorowi miejsce wydarzenia, starajmy się możliwie jak najlepiej określić lokalizację. Następnie należy przekazać informację dlaczego w ogóle dzwonimy po pomoc, co się wydarzyło. Kolejną czynnością powinno być przekazanie ile osób jest poszkodowanych oraz w jakim są stanie, wskazane jest także określenie mniej więcej wieku ofiar zdarzenia. Nie zapomnijmy, aby podać także własne dane i numer telefonu.

Rozpoznanie rodzaju obrażeń i choroby, rozważenie ryzyka


Na ile tylko jesteśmy w stanie musimy dokonać oceny zarówno obrażeń jak i wszelkiego ryzyka. Zawsze musimy wybierać takie postępowanie, które będzie korzystne dla większości poszkodowanych i które nie będzie mogło zaszkodzić zdrowiu naszemu jak i innych.

Udzielanie pierwszej pomocy powinno być zarówno szybkie, jak i właściwe. Gdy jesteśmy świadkami wypadku musimy zachować przede wszystkim zdroworozsądkowe myślenie.

Udzielenie pierwszej pomocy w wypadku braku oznak życia

Jeżeli ofiara nie oddycha konieczne jest udrożnienie dróg oddechowych poprzez odchylenie głowy do tyłu i uniesienie żuchwy, następnie powinno się wykonać tzw. sztuczne oddychanie.  Wykonując resuscytację należy wykonać 30 uciśnięć pośrodku klatki piersiowej i 2 wdechy zatykając poszkodowanemu nos. Cykl należy kontynuować do momentu w którym poszkodowany zacznie oddychać, bądź też przyjedzie lekarz lub karetka pogotowia.


Pozycja boczna ustalona

W momencie kiedy ofiara wypadku okazuje funkcje życiowe należy ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej. Kładąc ją na jednym boku i umieszczając jedną rękę poszkodowanego pod jego twarzą, zaś drugą za plecami.

Zranienie kończyny

Jeżeli poszkodowany w wyniku wypadku doznał zranienia którejkolwiek z kończyn powinniśmy jak najszybciej dokonać próby zatamowania krwi. W przypadku niewielkiego krwawienia wystarczające jest uciśnięcie krwawiącego miejsca jałowym materiałem opatrunkowym, a następnie całość umocować bandażem. Jeśli rana jest rozległa i silnie krwawi niezbędne jest założenie opatrunku uciskowego. Opatrunek uciskowy stanowi po prostu kilka warstw jałowej gazy umocowanej opaską elastyczną, bądź też bandażem.

Pozostanie z poszkodowanym

Jeżeli obrażenia nie są aż tak rozległe, aby wzywać pogotowie warto samemu zatroszczyć się o przetransportowanie pokrzywdzonego do lekarza lub domu. W momencie gdy wezwanie specjalistycznej pomocy jest konieczne zostańmy z poszkodowanym do chwili przejęcia opieki nad nim przez odpowiedzialną osobę.

Raport

W momencie gdy na miejscu pojawią się już odpowiednie służby ratunkowe powinniśmy przekazać raport ze zdarzenia. W miarę możliwości należy ratownikom opisać co się stało oraz jak doszło do wypadku. Konieczne jest także zaznaczenie gdzie doszło do wypadku. Musimy również powiedzieć, jeżeli wiemy, kim jest ofiara zdarzenia. Warto przedstawić swoją ocenę stanu zdrowia poszkodowanych, jak i powiedzieć krok po kroku co zrobiliśmy w celu ratowania czyjegoś życia.

Jeżeli kiedykolwiek znajdziemy się w sytuacji gdzie ktoś będzie potrzebował, abyśmy udzielili mu pierwszej pomocy, podejmijmy ten trud bez wahania.  Pamiętajmy, że lepiej podjąć ryzyko niż patrzeć bezczynnie na ofiary zajścia, gdyż nie tylko możemy uratować czyjeś życie, lecz także postąpimy zgodnie z prawem. Nie udzielenie pomocy osobie będącej w położeniu grożącym bezpośrednio utratą życia podlega karze więzienia nawet do 3 lat.

Komentarze do: Pomoc w nagłych przypadkach krok po kroku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz