Szukaj

Pacjenci chorzy na serce częściej lądują w szpitalu

Podziel się
Komentarze0

Amerykanie, którzy przeszli przez ciężki zawał serca, są o wiele bardziej zagrożeni ponownym przyjęciem do szpitala, w porównaniu do pacjentów chorych na serce z szesnastu innych krajów, stwierdzili badacze. W sumie, ofiary zawału serca ze Stanów Zjednoczonych są o 68% bardziej zagrożeni ponowną hospitalizacją w ciągu jednego miesiąca z powodu swojej choroby, niż pacjenci z innych krajów, jak możemy przeczytać w Journal of the American Medical Association.A pacjenci ze Stanów Zjednoczonych również krócej przebywają w szpitalu. Badanie te objęły 5 745 pacjentów ze Stanów Zjednoczonych, z Kanady, z Australii, z Nowej Zelandii oraz z 13 krajów europejskich. Wszyscy ci pacjenci mieli typ zawału serca nazywany zawałem STEMI (ST-segment elevation myocardial infarction, zawał serca z uniesieniem odcinka ST), do którego dochodzi, kiedy tętnica wieńcowa jest całkowicie zablokowana.

Badanie to odkryło, że dwoma najpowszechniejszymi czynnikami związanymi z ponownym przyjęciem do szpitala było zablokowanie więcej niż jednej tętnicy oraz bycie leczonym w Stanach Zjednoczonych.

Według tych prac, 60% pacjentów z USA było wypuszczanych do domu w ciągu trzech dni, a nawet mniej, ale 14,5% wracało do szpitala w ciągu miesiąca. Pośród pacjentów z innych krajów, ponad połowa (54%) pozostawała w szpitalu przez co najmniej sześć dni, a jedynie 9,9% tych pacjentów potrzebowało ponownej hospitalizacji w ciągu miesiąca.


Jedną z unikatowych rzeczy w Stanach Zjednoczonych był fakt krótszego pobytu w szpitalu, mówi doktor Manesh Patel z uniwersytetu Duke University w Północnej Karolinie, który pracował nad tym badaniem.


Nie mówimy, że musisz pozostawać w szpitalu dłużej niż w Stanach Zjednoczonych, precyzuje specjalista. Ale, okazuje się, że długość pobytu w szpitalu dla danej osoby może być markerem jakości opieki zdrowotnej, jaką można uzyskać w Stanach Zjednoczonych, w porównaniu z resztą cywilizowanego świata.

Jesteśmy dobrzy w otwieraniu arterii. I możemy bardzo szybko odesłać cię do domu, co jest bezpieczne, jak uważam, stwierdza doktor Manesh Patel. Ale nie jest jasne, czy jesteśmy równie dobrzy co reszta świata w odsyłaniu pacjentów do domu, powołując się na wysiłki podejmowane, aby się upewnić, czy pacjenci mają dobrą opiekę podstawową i czy mają do kogo zadzwonić, w razie jakiegokolwiek problemu.

Amerykańskie centra Centers for Medicare & Medicaid Services zaczęły posługiwać się 30-dniowym okresem ponownego przyjęcia do szpitala jako środkiem mierzącym jakość leczenia. Jak mówi doktor Manesh Patel, odkrycia te mogą oferować jakiś pogląd na to, jak wiele pomocy potrzebują pacjenci po zawale serca, kiedy są wypuszczani ze szpitala do domu.

Nie wiemy, czy zwykłe pozostawanie w szpitalu przez dłuższy czas może pomóc, nie mamy zielonego pojęcia, stwierdza doktor Manesh Patel w oświadczeniu. Wiemy po prostu, że kiedy pobyt w szpitali jest krótszy, to skorelowany jest on z częstszymi ponownymi hospitalizacjami, podsumowuje specjalista z uniwersytetu Duke University w Północnej Karolinie.

Komentarze do: Pacjenci chorzy na serce częściej lądują w szpitalu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz