Szukaj

Osoby otyłe z zapaleniem stawów doświadczają więcej bólu

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badanie opublikowane w na stronie Reuters sugeruje, że osoby z nadwagą bądź otyłe, które cierpią na zapalenie stawów w kolanach, doświadczają mocniejszego bólu niż osoby szczupłe z przewlekłą chorobą stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów występuje, gdy chrząstka ochronna wokół stawów takich jak stawy rąk, szyi, kolan i bioder – zaczyna zanikać. Gdy tak się stanie, kości zaczynają ocierać się o siebie, co może sprawić, że codzienne czynności stają się bardzo bolesne.

Wcześniejsze badania wykazały, że cięższe osoby, zwłaszcza kobiety, są bardziej narażone na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów i często sam jej przebieg jest bardziej skomplikowany.

To badanie idzie o krok dalej, gdyż sugeruje, że osoby z wyższym indeksem masy ciała (BMI), mogą doświadczać więcej bólu niż osoby o prawidłowej masie ciała z podobnym zaawansowaniem choroby zwyrodnieniowej stawów.

- Innowacją w badaniu  było przeanalizowanie zależności między chorobą zwyrodnieniową stawów a BMI pacjenta, a także dokładne określenie, jakie czynniki powodują ból - powiedziała Elizabeth Weiss.

Weiss przeanalizowała przypadki prawie 5 tys. osób pomiędzy 45. a 79. r.ż., którzy stanowili część czteroletnich badań National Institutes of Health Osteoarthritis Initiative. 1390 uczestników badania miało już z rozpoznaną chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych, 3284 było zdrowych, ale miały podwyższone ryzyko rozwoju schorzenia i u 122 choroba zwyrodnieniowa nie wystąpiła, nie istniały również czynniki ryzyka.

Badaczka zbierała  i analizowała informacje na temat poziomu BMI i bólu podczas codziennych czynności. Odkryła, że u pacjentów z wyższym BMI odnotowano więcej bólu, nawet po wzięciu pod uwagę podobnego stopnia uszkodzenia stawów.

Mimo, że choroba zwyrodnieniowa stawów jest postępującą chorobą, a jej skutki są nieodwracalne, zmniejszenie masy ciała powinno pomóc zmniejszyć ból – napisała Weiss w czasopiśmie Rheumatology .

- Spadek masy ciała może zmniejszyć ból, a to z kolei może sprawić, że ludzie będą bardziej skłonni do podejmowania większej aktywności fizycznej, co będzie skutkowało jeszcze większą utratą wagi – powiedziała autorka badań.

Komentarze do: Osoby otyłe z zapaleniem stawów doświadczają więcej bólu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz