Szukaj

Olej z ryb może pomóc w walce z cukrzycą – prawda czy fałsz?

Podziel się
Komentarze0

Nowe informacje o tym, jakoby suplementy omega-3 miały pomóc w walce z cukrzycą typu 2, zostały poddane w wątpliwość. Naukowcy uważają, iż rybi olej wprawdzie może przyczyniać się do regulacji glukozy we krwi, aczkolwiek nie wiadomo, czy ma on bezpośredni wpływ na spowolnienie rozwoju choroby. Badania, których ostatnie rezultaty zostały opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, przeanalizowały dane z 14 prac obejmujących w sumie 1323 osób.Celem tych doświadczeń było określenie wpływu suplementów kwasów omega-3 na ryzyko cukrzycy.

Badacze stwierdzili, iż olej rybny był związany ze wzrostem poziomu adiponektyny – hormonu, który reguluje poziom glukozy we krwi. Wnioski te potwierdziły wcześniejsze wyniki eksperymentów przeprowadzonych na zwierzętach, które również wykazały istnienie tego samego procesu.

Scott Drab, profesor farmacji i lecznictwa na Uniwersytecie w Pittsburghu, powiedział, iż osoby z cukrzycą mogą korzystać z suplementów omega-3, gdyż mają one właściwości przeciwzapalne. A ponieważ insulinooporność jest związana z zapaleniem, tym bardziej zalecane jest ich przyjmowanie.


Wszystko, co może pomóc w ustabilizowaniu poziomu glukozy we krwi, jest wskazane.

Autorzy badania nie byli jednak przekonani, jak wzrost poziomu adiponektyny jest związany z przyjmowaniem oleju rybnego, i jak to się dzieje, że ma on bezpośredni wpływ na zapobieganie cukrzycy typu 2.

Mimo iż poziom adiponektyny we krwi powiązano z niższym ryzykiem cukrzycy, to pytanie, czy tran faktycznie wpływa na metabolizm glukozy, wciąż pozostaje niewyjaśnione.

Jednakże wyniki badań sugerują, iż wyższe spożycie oleju rybnego może nieznacznie zwiększać stężenie adiponektyny we kwi, a więc niesie ze sobą potencjalne korzyści w regulowaniu glukozy i metabolizmu komórek tkanki tłuszczowej.

Nie wszyscy badacze jednak wierzą w zbawienny wpływ kwasów omega-3. Dieta i ćwiczenia fizyczne są prawdopodobnie lepszą opcją, niż samo przyjmowanie tranu.

Niemniej jednak, kwasy omega-3 niosą ze sobą również inne korzyści. Wykazano, iż ich spożywanie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty i na depresję poporodową. Omega-3 pomagają również pacjentom z chorobą Alzheimera oraz są pomocne w leczeniu chorób autoimmunologicznych.

Komentarze do: Olej z ryb może pomóc w walce z cukrzycą – prawda czy fałsz?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz