Szukaj

Olej czosnkowy chroni serce

Podziel się
Komentarze0

Według ostatniego amerykańskiego badania, przedstwionego ostatnio, olej czosnkowy może mieć korzystne działanie dla serca. Ma on bowiem zawierać substancję zdolną do zapobiegania niszczeniu tkanki serca, które może być przyczyną ataku.Czosnek od dawna jest używany za cudowną roślinę leczniczą. Od setek lat jest stosowany do leczenia sporej liczby różnych dolegliwości, poczynając od zwykłego kataru, kończąc na dżumie. Ale nawet jeśli niektóre z tych korzystnych efektów nie podlegają żadnej wątpliwości według naukowców, to wydaje się, że nie wiemy jeszcze wszystkiego.

Albowiem, badacze z Emory University School of Medicine w Stanach Zjednoczonych skorzystali ze spotkania AHA (Amerykańskie Stowarzyszenie Serca, American Heart Association), aby zaprezentować przedmiot swoich badań. Czyli, krótko mówiąc, korzystne działanie oleju z czosnku. A raczej jednego z jego wielu składników. Działanie bardzo ważne, albowiem dotyczące serca.

Składnik, o którym mowa, jest znany pod nazwą DAS3 (diallilo trisulfide), i ma właściwość uwalniania siarkowodoru. Siarkowodór jest molekułą, która została już zidentyfikowana jako działająca ochronnie na tkanki serca, nawet w niewielkich stężeniach. Jednakże, gaz ten, lotny i niestały, jest wyjątkowo trudny do podania pacjentom jako lekarstwo, a więc trzeba go wstrzykiwać.


Jest to skomplikowane zastosowanie, ale dzięki olejowi z czosnku, można będzie związek ten administrować doustnie. Aby przetestować możliwości tego składnika, badacze przeprowadzili eksperymenty na myszach, u których na 45 minut zablokowali tętnie wieńcowe, aby symulować sytuację zawału serca. Zanim przywrócono krążenie krwi, badacze podali gryzoniom właśnie DAS3, aby później obserwować szkody spowodowane na sercu u tych zwierząt.

Rezultat? Proporcja zniszczonej tkanki u myszy, które zostały poddane leczeniu DAS3, została zredukowana o 61% w porównaniu do pozostałych zwierząt.

Składniki, który działa w samym sercu ... komórki

Naukowcy wyjaśniają, że ten związek czosnku działa jak mitochondria, czyli maleńkie fabryki dostarczające energię komórkom. Przerwanie dopływu tlenu i krwi uszkadza mitochondria, a utrata integralności mitochondriów może doprowadzić do śmierci komórek.

Ale zauważyliśmy, że DAS3 może częściowo obniżyć funkcje mitochondriów chroniąc je w ten sposób i zmniejszając produkcję reaktywnych form tlenu, niebezpiecznych dla komórek, wyjaśnia jeszcze profesor David Lefer, główny autor tych prac.

Potrzebne są jeszcze dodatkowe badania, które sprawdzą właściwości tego składniku oleju, ale można już teraz przypuszczać, że warzywo to może znaleźć zastosowanie w niektórych terapiach. Pozwoli to, przede wszystkim, uniknąć uciekania się do zastrzyków z gazu.

Komentarze do: Olej czosnkowy chroni serce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz