Szukaj

Odporny gronkowiec złocisty pochodzi z wielkich szpitali

Podziel się
Komentarze0

Badanie genetyczne przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazuje, że szczepy gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) odpornego na antybiotyki, które znajdujemy we wszystkich krajach, pochodzą głównie ze szpitali w wielkich miastach. Mimo wszystkich wysiłków, które zostały wdrożone, aby spróbować je wyeliminować, gronkowiec złocisty odporny ma metycylinę (rodzaj antybiotyku) jest w dalszym ciągu jedną z głównych przyczyn zgonów z powodu infekcji w szpitalach.Badacze szkoccy z instytutu Roslin Institute przy uniwersytecie w Edynburgu, posłużyli się nowoczesną metodą przesiewania genetycznego, aby spróbować określić w jaki sposób dochodzi do zarażenia tymi mikrobami odpornymi na antybiotyki.

Przez czysty przypadek, który znacznie ułatwił badania naukowcom, infekcje gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) odpornego na metycylinę, do których dochodzi w Wielkiej Brytanii, są spowodowane przez bardzo wąską liczbę szczepów bakterii.

Dzięki temu, badacze z instytutu Roslin Institute mogli zrekonstruować ewolucję oraz przemieszczanie geograficzne jednego z tych szczepów, przyglądając się jego mutacjom w okresie mniej więcej pięćdziesięciu lat.

Pierwsze gronkowce złociste odporne na metycylinę zostały odkryte w 1961 roku w Wielkiej Brytanii, zaledwie dwa lata po wynalezieniu tego antybiotyku. Dzięki badaniom genetycznym na 87 próbkach, doktor Ross Fitzgerald z instytutu Roslin Institute w Edynburgu, wraz ze swoim zespołem odkrył, że gronkowiec złocisty odporny na antybiotyki, który znajdujemy we wszystkich regionach Wielkiej Brytanii, pochodził z wielkich szpitali w największych miastach w tym kraju.

Zobacz również:Wymiana między chorymi

Nasza konkluzja jest bardzo logiczna w ostatecznym rozrachunku, wyjaśnia doktor Ross Fitzgerald. Największe centra szpitalne w największych miastach, takich jak Glasgow w Szkocji albo Londyn, to są te placówki, do których przychodzi i z których wychodzi najwięcej pacjentów, a więc w których dochodzi do największych wymian między chorymi.


I to właśnie w tych wielkich placówkach referencyjnych są leczeni najpoważniej chorzy ludzie, przywożeni z ośrodków regionalnych. A liczni pacjenci, którzy przy okazji zostają zarażeni gronkowcem złocistym odpornym ma metycylinę (MRSA, ang. methicyllin-resistant Staphylococcus aureus), następnie są odsyłani do swoich szpitali w regionie, gdzie sami z kolei przenoszą na innych chorych odporne mikroby.

Te pierwsze w tym rodzaju prace zostały opublikowane w przeglądzie naukowym PNAS. Jak stwierdzają sami autorzy, są to dość wstępne badania, które dotyczą zaledwie kilku regionów wokół Londynu oraz Glasgow.

Jednakże, badacze z instytutu Roslin Institute planują przeprowadzić kolejne poszukiwania na większej liczbie szczepów bakteryjnych.

Nasze badanie nie dotyczy innych krajów, mówi doktor Ross Fitzgerald, ale przypuszczam, że sytuacja ta może być tam całkiem podobna. Na pewno nie jest znacząco różna.

Na tę chwilę, głównym środkiem, jaki mamy do dyspozycji w walce z gronkowcem złocistym odpornym na antybiotyki, to jeszcze lepsza higiena w szpitalu. Trzeba przede wszystkim podkreślać znaczenie mycia rąk.

Ale, po tych naszych badaniach, mówi doktor Ross Fitzgerald, możemy również wyobrazić sobie przeprowadzanie testów w kierunku obecności gronkowca złocistego na wszyskich pacjentach, zanim odeśle się ich do szpitali regionalnych, z których zostali przywiezieni.

Komentarze do: Odporny gronkowiec złocisty pochodzi z wielkich szpitali

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz