Szukaj

Odkryto skuteczną terapię na agresywną formę raka tarczycy

Podziel się
Komentarze1

Według ostatniego badania przeprowadzonego przez Mayo Clinic i opublikowanego na łamach Science Translational Medicine, kombinacja leków pazopanib oraz paklitaksel są obiecujące w spowalnianiu postępu anaplastycznego raka tarczycy. Jeden z naukowców prowadzących badania, dr Keith Bible twierdzi, że poprzez połączenie dwóch tych leków można uzyskać o wiele skuteczniejsze działanie, niż gdy stosujemy je osobno.Anaplastyczny rak tarczycy jest agresywną odmianą nowotworu - jedynie 20% pacjentów przeżywa rok po diagnozie choroby. Choroba ta występuje dość rzadko. Dotyka głównie mężczyzn i kobiety w starszym wieku (60-70 lat).

Pazopanib to silny, działający wielokierunkowo inhibitor kinazy tyrozynowej. Został zaakceptowany przez Food and Drug Administration (FDA) jako lek wykorzystywany podczas leczenia raka nerek. 

Działanie paklitakselu polega na zaburzeniu mitozy, zahamowaniu depolimeryzacji mikrotubul, co uniemożliwia prawidłowe rozdzielenie chromatyd siostrzanych i wędrówkę chromosomów siostrzanych podczas podziału komórki. Lek został zatwierdzony przez FDA i jest wykorzystywany w leczeniu różnych form raka.

Naukowcy badali anaplastyczne komórki raka tarczycy oraz nowotwory w hodowli komórkowej u zwierząt.


Okazało się, że ludzkie komórki rakowe ATC szybko ginęły, a występowanie guzów u myszy zmniejszyło się o 50%, kiedy zastosowano wspomnianą kombinację leków. Ponadto, podczas leczenia pacjenta z przerzutami anaplastycznego raka tarczycy zauważono znaczne zmniejszenie się guza w ciągu 6 miesięcy.

"To było bardzo niespodziewane odkrycie, ten guz jest bardzo niebezpieczny – może podwoić swą wielkość w ciągu zaledwie kilku dni” – mówi naukowiec.

Podczas badania komórek nowotworowych pod mikroskopem zauważono, że połączenie tych dwóch leków spowodowało nieprawidłowy podział komórek oraz zwiększenie śmiertelności komórek rakowych ATC. 

Pazopanib nie był do tej pory znany ze szczególnego wpływu na podział komórek, ale naukowcy spekulowali, że lek może mieć inny nierozpoznany cel molekularny w komórkach nowotworowych. Dotychczas jednak naukowcy nie znali wszystkich właściwości tego leku.

Założyli jednak, że w zestawieniu pazopanibu z paklitakselem będzie można uzyskać skuteczny lek w leczeniu tej odmiany raka.

"Pazopanib hamuje również białko związane z podziałem komórek zwanym aurora A; ta właściwość wydaje się być obecna w połączeniu tych dwóch leków. Wyniki badań wskazują na to, że połączenie tych dwóch leków może być również użyteczne w leczeniu innych chorób nowotworowych, takich jak np. rak piersi” – twierdzi dr Bible.

"Następnym krokiem będzie ustalenie, czy kombinacja leków zwiększa przeżywalność osób chorych na ATC w porównaniu z samym paklitakselem" – dodaje dr Bible.red. Justyna Dykas

 

Komentarze do: Odkryto skuteczną terapię na agresywną formę raka tarczycy (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze