Szukaj

Oddech, kopalnia wiedzy na twój temat

Podziel się
Komentarze0

Badacze z Ecole polytechnique fédérale w Zurychu w Szwajcarii odkryli, że w oddechu kryją się unikatowe związki molekularne, które pozwolą ujawnić zwyczaje odżywiania i czynniki patologiczne właściwe dla każdego z nas. Odcisk palca, krew, mocz – nasze ciało zostawia wiele śladów, w których kryje się morze informacji na nasz temat.Teraz do tej listy doszedł oddech. Tak przynajmniej pokazuje badanie opublikowane w Plos ONE.

Naukowcy ze Szwajcarii piszą: - Tak jak płyny ciała, oddech przenosi informacje, ponieważ zawiera duże dawki metabolitów.

Wniosek ten opiera się na analizie oddechu 11 osób cieszących się dobrym zdrowiem. Obserwacje trwały 9 dni, a polegały na identyfikacji molekuł obecnych w każdej próbce oddchu przy pomocy spektrometrii masowej.

Zespół zainteresował się przede wszystkim metabolitami, ponieważ związki te są produktem metabolizmu ciała. Są one na tyle małe, że mogą przejść z krwi do dróg oddechowych, a więc znajdują się w oddechu w niewielkich ilościach.


Rezultaty eksperymentu pokazały, że skład metabolitów jest unikatowy dla oddechu każdego z nas. Naukowcy sugerują, że całość tych związków jest definicją tego, co nazwali „breathprint”, czyli „odciskiem oddechu”.

Jednakże nie jest to taki sam odcisk jak odcisk palca – niezmienny i właściwy dla danej jednostki. Pozwala bowiem jedynie określić zwyczaje odżywiania, a te, jak wiadomo, mogą się zmienić. Może też ewentualnie identyfikować czynniki, które wpływają na ciało, takie jak konkretna patologia.

Renato Zenobi, autor badania, mówi: - Nasze odkrycie przede wszystkim pozwoli zaoszczędzić czas. Analiza krwi zajmuje wiele dni. A analiza oddechu daje wynik natychmiastowo.

Co nie zmienia faktu, że test oddechu nie zastąpi aktualnych metod, a raczej posłuży jako uzupełnienie do analizy moczu i krwi, w walce z dopingiem, na przykład.

Komentarze do: Oddech, kopalnia wiedzy na twój temat

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz