Szukaj

Nowy sposób zwalczania chorób układu krążenia

Podziel się
Komentarze0

W Szwajcarii każdego roku ponad 20.000 osób umiera na skutek chorób układu krążenia spowodowanych miażdżycą. Co prawda lekarstwa są dostępne dla cierpiących na te osoby, aczkolwiek ich stosowanie często powoduje skutki uboczne, takie jak np. spadek ciśnienia krwi czy zawał serca.Aby takim sytuacjom zapobiec oraz zwiększyć skuteczność terapii przeciw miażdżycy, zespół naukowców z UNIGE oraz Uniwersytetu w Bazylei opracowali nanokontenery, ukierunkowane wyłącznie na chore obszary.

Ich działanie polega na tym, iż pod wpływem naprężeń ścinających w zwężonych tętnicach, powodują rozszerzenia naczyń krwionośnych. Przekształcając struktury niektórych cząsteczek (fosfolipidów) w klasycznych nanokontenerach, takich jak liposomy, naukowcy byli w stanie dać im kształt nie kulisty, a dwuwypukły.

Ta nowa cząsteczka jest stabilna, chyba że przechodzi przez naprężenie ścinające zwężone tętnice. Ten właśnie fakt jest istotą postępu technologicznego. Dzięki temu odpowiedni lek jest rozprowadzany wyłącznie w zwężonych tętnicach, co znacząco wpływa na skuteczność leczenia, jak również zmniejszenie skutków ubocznych.


„Nanomedycyna jest dyscypliną ukierunkowaną na badania medyczne. Dzięki interdyscyplinarnej współpracy w naukach takich, jak chemia, fizyka czy medycyna środowiskowa, postęp techniczny może doprowadzić do rozpoczęcia nowej ery badań”, twierdzi Till Saxer z Cardiology and General Internal Medicine Departments w HUG.

Element "nano" jest też obecnie najbardziej interesującym aspektem w zakresie rozwoju produktów klinicznych.
 
W jaki sposób naukowcom z UNIGE udało się zmienić kształt nanokontenerów? Przekształcili oni struktury cząsteczek, zastępując wiązania estrowe łączące dwie cząstki fosfolipidów (główki i ogonka) przez wiązania amidowe, czyli związkiem organicznym powodującym interakcje pomiędzy fosfolipidami.

Po modyfikacji, uwodnione cząsteczki zostają podgrzane aż do uzyskania kształtu ciekłej kuli, a następnie pod wpływem ochładzania przybierają kształt soczewki. Naukowcy wprowadzili je do układu wzorowanego na układzie sercowo – naczyniowym, za pomocą rurek polimerowych.

Podłączono do nich sztuczną pompę zewnątrzsercową, która odtworzyła nacisk w tętnicach spowodowany przez zwężenie naczyń. W efekcie okazało się, iż lek wprowadzony przez nanokontenery występował w wyższym stężeniu w chorych miejscach niż na obszarach nieobjętych chorobą.

Komentarze do: Nowy sposób zwalczania chorób układu krążenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz