Szukaj

Nowy cel w walce z hipercholesterolemią

Podziel się
Komentarze0

Trzy badania opublikowane jedno po drugim w ciągu kilku dni, przynoszą nowe podpowiedzi na temat redukcji stwardnienia tętnic wynikającego z hipercholesterolemii. Czy oznacza to, że któregoś dnia doczekamy się w końcu leków pozwalających na skuteczne wyeliminowanie chorób sercowo-naczyniowych?Małe przypomnienie: cholesterol jest niczym więcej jak molekułą tłuszczową, fundamentalną dla organizmu, ponieważ jest ona związana z różnymi funkcjami organizmu. Na przykład, cholesterol jest składnikiem membran plazmowych, prekursorem hormonów steroidowych, bierze udział w syntezie neuroprzekaźników.

Syntezowany jest w komórkach wątroby oraz jelit. Przenoszony jest w kierunku różnych organów poprzez krążenie krwi. Ze swej natury hydrofobiczny, cholesterol wiąże się z transporterami, aby się rozpuścić we krwi. Transportery, które mają za zadanie doprowadzić lipidy wątrobowe do organów ciała, nazywane są LDL, co jest skrótem od low density lipoprotein.

Kiedy nie mogą się wiązać z komórkami docelowymi, albo kiedy ich zagęszczenie jest zbyt duże, pary LDL-cholesterol odkładają się w naczyniach krwionośnych. A kiedy się skumulują, tworzą płytkę zastoinową. Zmniejsza się w ten sposób średnica naczynia krwionośnego, a w niektórych przypadkach naczynia całkowicie się korkują.

Problem ten, nazwany arteriosklerozą, albo miażdżycą tętnic,  jest przyczyną wielu chorób sercowo-naczyniowych, do których zaliczamy te najsłynniejsze, czyli zawał serca, incydent naczyniowo-mózgowy, albo anginę piersiową.


Więcej IDOL, mniej LDL

Badania, które ukazały się w grudniu, wykazały dwa nowe cele, umożliwiające opracowanie lekarstw przeciwko hipercholesterolemii. Pośród tych prac, dwie zostały przeprowadzone wspólnie przez badaczy z uniwersytetu w Leicester w Wielkiej Brytanii, a inne przez badaczy z uniwersytetu klifornijskiego w Los Angeles, w Stanach Zjednoczonych. 


Zauważono, że pewien enzym, nazywany IDOL, odgrywał znaczącą rolę w zwiększeniu liczby receptorów LDL, a to pozwala na ograniczenie liczby LDL krążących we krwi. W naukowym przeglądzie Gene & Development, badacze scharakteryzowali zgodność, która istniała między enzymem IDOL a innym enzymem, nazywanym UBE2D, w degradowaniu LDL.

W swoim drugim artykule, opublikowanym w Pnas tym razem, naukowcy wykazali pewną cechę specyficzną, istniejącą między enzymem IDOL a receptorami LDL. Aktualnie, badacze pracują nad lekiem stymulującym IDOL, aby móc go zastosować jako uzupełnienie dla zwyczajowych leków na bazie statyny. W ten sposób, badacze chcą skumulować działanie tych substancji.

Aktywacja A2bAR przeciwko cholesterolowi

Trzecie badanie z kolei, przeprowadzone przez badaczy ze szkoły medycznej na uniwersytecie w Bostonie w Stanach Zjednoczonych, opublikowane w naukowym Circulation, na cel wzięło działanie A2bAR, czyli receptora adenozyny, na poziom cholesterolu.

Hamując syntezę tego receptora, badacze byli w stanie wywołać ciężką arteriosklerozę u myszy laboratoryjnych, kiedy gryzonie te miały dietę bardzo bogatą w tłuszcze. Przywracając normalne poziomy, przywrócono również myszom normalną cholesterolemię, redukując w ten sposób arteriosklerozę.

Badacze poszli więc jeszce dalej w swoich poszukiwaniach i podali aktywator A2bAR, zmniejszając w ten sposób tworzenie się płytek zastoinowych.

Badania więc idą stale do przodu, a lekarstwa ujrzą światło dzienne, jeżeli wszystko pójdzie tak, jak się tego spodziewamy. Jest to ważne, ponieważ w samej tylko Francji, choroby sercowo-naczyniowe, które są rezultatem hipercholesterolemii, są drugą przyczyną zgonu, zaraz za nowotworami. W krajach anglosaskich z kolei, szkody są jeszcze gorsze. Chodzi więc o poważny problem zdrowia publicznego.

Komentarze do: Nowy cel w walce z hipercholesterolemią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz