Szukaj

Nowe rady Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Płuc odnośnie wykrywania raka płuc

Podziel się
Komentarze0

W Stanach Zjednoczonych rak płuc zabija więcej ludzi niż jakikolwiek inny rak, wskaźnik przeżycia pięcioletniego w przypadku tej choroby to zaledwie 15%. Biorąc to pod uwagę, Amerykańskie Towarzystwo Chorób Płuc wydało nowy poradnik wykrywania raka płuc, oparty na badaniach National Cancer Institute oraz National Lung Cancer Screening Trial.Ten drugi instytut odkrył, że zmniejszenie promieniowania w tomografii komputerowej może obniżyć prawdopodobieństwo śmierci na raka płuc nawet o 20% w porównaniu ze zwykłymi badaniami rentgenem. Odkrycie to zostało już wprowadzone w życie, jednak Komitet Badań Raka Płuc w Amerykańskim Towarzystwie Chorób Płuc, kierowany przez dr Jonathana Sameta z Uniwersytetu w Południowej Kalifornii, dopiero teraz przekazał ten fakt zarówno opinii publicznej, jak i lekarzom zajmującym się tymi chorobami.

Towarzystwo Chorób Płuc zaleca wszystkim osobom w wieku od 55 do 74 lat, którzy palili paczkę dziennie przez ok 30 lat, niezależnie od tego czy zdiagnozowano u nich raka czy nie, by przebadali się za pomocą tomografii komputerowej. Twierdzi też, że badanie za pomocą tejże tomografii nie niesie żadnego ryzyka.


Dr Edelman z Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Płuc przypomina też, że najlepszą metodą, by zapobiec chorobom płuc jest unikanie palenia papierosów bądź rzucenie ich. Ważne jest też by przebadać nasz dom pod względem zawartości radonu w powietrzu, ponieważ może on zwiększyć ryzyko chorób serca.

Poradnik ten przypomina także wszelkim zakładom opieki zdrowotnej, by przekierowali pacjentów do specjalistów, którzy za pomocą tomografii potrafiliby wykryć ewentualnego raka, a także informować palących o skutkach długoterminowego palenia. Autorzy tegoż poradnika mają także nadzieję, że uratuje on wiele ludzkich żyć i obiecują kontynuować walkę o czystsze powietrze oraz zredukowanie liczby palaczy.

Komentarze do: Nowe rady Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Płuc odnośnie wykrywania raka płuc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz