Szukaj

Nowe informacje na pytanie, dlaczego każdy inaczej odczuwa ból?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli nową wskazówkę, dlaczego każdy inaczej odczuwa ból. Według nich może być to spowodowane indywidualnymi różnicami w budowie mózgu.

Badacze z Wake Forest Baptist Medical Center w Winston-Salem, pisząc o swoich ustaleniach w ostatnim wydaniu internetowym czasopisma Pain, opisują, w jaki sposób porównali ludzkie postrzeganie nasilenia bólu z różnicami w strukturze mózgu widocznymi dzięki badaniu magnetycznym rezonansem jądrowym (MRI).

Robert Coghill, autor badania i profesor neurobiologii i anatomii w Wake Forest Baptist, powiedział:

Odkryliśmy, że indywidualne różnice w ilości szarych komórek w niektórych regionach mózgu są związane z różną wrażliwością ludzi na ból.”

Mózg ludzki zawiera szare komórki, które przetwarzają informacje i białe komórki, które koordynują komunikację między różnymi regionami mózgu.

Do swoich badań, naukowcy wybrali 116 zdrowych ochotników i testowali ich wrażliwość na ból, prosząc ich o ocenę nasilenia bólu na niewielkiej powierzchni skóry na ich ramieniu lub nodze, ogrzewanej do 120 stopni Fahrenheita (49 stopni Celsjusza).

Po teście wrażliwości na ból, uczestnicy przechodzili badanie MRI, które rejestrowało obraz struktury ich mózgów.

Większa wrażliwość na ból powiązana z mniejszą ilością szarych komórek w obszarach mózgu

Wyniki pokazały, że uczestnicy z największą wrażliwością na ból mają mniej szarych komórek w obszarach mózgu, które biorą udział w myśleniu wewnętrznym i kontroli uwagi. Te obszary mózgu obejmują korę zakrętu obręczy i dwa regiony, które są częścią sieci trybu domyślnego: przedklinek i obszary kory tylnej ciemieniowej. Sieć trybu domyślnego to grupa powiązanych ze sobą obszarów mózgu, które są związane ze swobodnie płynącymi myślami ludzkiego doświadczania, takimi jak "jawa-sen".

Roger Coghill twierdzi, iż:

Domyślny tryb aktywności może współzawodniczyć z aktywnością mózgu, która generuje odczuwanie bólu, a zatem osoby z wysokim domyślnym trybem aktywności będą miały obniżoną wrażliwość na ból.”

Ludzie z lepszą kontrolą uwagi mogą lepiej kontrolować ból

Niektóre części tylnej kory ciemieniowej są ważne dla kontrolii uwagi. Coghill sugeruje, że ludzie, którzy potrafią koncentrować swoją uwagę mogą również lepiej kontrolować swój ból.

Twierdzi również, że odkrycia, takie jak w jego badaniach, mogą pomóc w opracowaniu lepszych metod diagnozowania, klasyfikacji, leczeniu i może nawet zapobieganiu bólu.

Tymczasem w innym badaniu, naukowcy odkryli, że dzięki dołączaniu sygnału do cząsteczki zwanej saksytoksyną i wstrzykiwanie jej szczurom, mogliby "widzieć ból" na badaniu Pozytronową Tomografią Emisyjną (PET).

Marcin Wądołowski

Komentarze do: Nowe informacje na pytanie, dlaczego każdy inaczej odczuwa ból?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz