Szukaj

Nowa technika MRI pozwala zidentyfikować wczesne stadium choroby wieńcowej

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy amerykańscy z National Institutes of Health (NIH) właśnie ogłosili, iż są coraz bliżej opracowania nowej techniki obrazowania pozwalającej na identyfikowanie twardnienia ścian tętnic wieńcowych, co jest wczesnym etapem choroby wieńcowej serca.Badanie ukazało się w przeglądzie naukowym Radiology.

Główny autor badań, dr Khaled Z. Abd-Elmoniem, mówi: obrazowanie tętnic wieńcowych, które zasilają serce, jest ekstremalnie trudne, ponieważ nie dość, że są one bardzo małe, to jeszcze znajdują się w ciągłym ruchu.

Twardnienie ścian tętnic wieńcowych jest wczesnym objawem miażdżycy, dlatego też możliwość uzyskania wiarygodnego i dokładego obrazu tych naczyń jest tak ważna.

Choroba wieńcowa serca pojawia się, kiedy złogi tłuszczu i cholesterolu, zwane płytkami, zatykają wnętrza tętnic. Jest to tak zwana arterioskleroza bądź miażdżyca. Taka kondycja w sposób znaczący podnosi ryzyko zawału serca oraz innych dolegliwości związanych z tętnicami wieńcowymi.


Ale identyfikacja twardnienia ścian naczynia, które poprzedza zwężenie samej tętnicy, umożliwa wczesną interwencję lekarską, a tym samym polepszenie stanu zdrowia.

Dr Khaled Z. Abd-Elmoniem mówi: aktualnie, nie mamy do dyspozycji nieinwazyjnego i wiarygodnego testu naczyń wieńcowych we wczesnym stadium rozwoju miażdżcycy. To wielka szkoda, ponieważ na takim etapie chorobę wieńcową można leczyć dzięki zmianie stylu życia oraz lekom obniżającym poziom cholesterolu.

Naukowcy z National Institutes of Health posłużyli się techniką MRI (skan single-frame MRI oraz time-resolved multi-frame acquisition MRI), aby zmierzyć grubość ścian naczyń wieńcowych u 26 pacjentów zagrożonych chorobą oraz u 12 uczestników z grupy kontrolnej.

Okazało się, że technika ta pozwala w sposób znaczący zidentyfikować różnice między tętnicami pacjentów zagrożonych chorobą wieńcową, w porównaniu do tętnic zdrowych uczestników.

Komentarze do: Nowa technika MRI pozwala zidentyfikować wczesne stadium choroby wieńcowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz