Szukaj

Nowa strategia rozwoju szczepionek przeciw zapaleniu opon mózgowych

Podziel się
Komentarze0

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych to zakażenie opon mózgowo-rdzeniowych. Jest to infekcja ochronnej błony, która otacza rdzeń kręgowy i mózg. U dzieci i pacjentów w podeszłym wieku oraz tych z obniżoną odpornością, istnieje większe ryzyko wystąpienia ciężkiego bakteryjnego zapalenia opon mózgowych.Badacze z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii opracowali nowe szczepionki działające przeciwko paciorkowcowemu zapaleniu płuc, które jak się okazało - stanowią najczęstszą przyczynę bakteryjnego zapalenia opon mózgowych na świecie.

Prowadzony przez dr Abiodun Ogunniyi zespół badawczy opracował nową metodę badań przesiewowych w kierunku genów bakteryjnych, które ulegają ekspresji podczas zapalenia opon mózgowych w tkance mózgowej.Badacze w celach naukowych wykorzystali myszy zainfekowane dwoma różnymi szczepami bakterii - streptococcus pneumonia. Naukowcy zidentyfikowali białko, znane jako oksydaza glicerofosforanowa i wykazali, że miało ono decydujące znaczenie dla rozwoju bakterii od krwi, aż do mózgu myszy. Wykazali również, że szczepionka przeciwko oksydazie glicerofosforanowej, ochroniła myszy przed atakiem inwazyjnej choroby pneumokokowej.

Osiągnięte wyniki nie tylko są bardzo pomocne w opracowaniu nowej szczepionki przeciwko paciorkowcowemu zapaleniu płuc, ale również dostarczają nowej strategii na odkrycie dodatkowych genów i patogenów, przyczyniających się do zapalenia opon mózgowych.

Komentarze do: Nowa strategia rozwoju szczepionek przeciw zapaleniu opon mózgowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz