Szukaj

Nowa choroba odkleszczowa właśnie została odkryta

Podziel się
Komentarze1

Amerykańscy naukowcy odkryli nową chorobę odkleszczową u ludzi. Przypadłość, która nosi cechy schorzenia wirusowego, łączą podobieństwa z boreliozą i durem powrotnym. Jak dotąd nienazwana dolegliwość jest jedną z pięciu chorób wywoływanych przez patogen Borrelia miyamotoi przenoszony przez kleszcza jeleniego, mówi dr Peter Krause, starszy pracownik naukowo-badawczy w Yale School of Public Health i główny autor badania, którego wyniki zostały opublikowane w „New England Journal of Medicine”.Bakteria została odkryta w 1995 roku w Japonii, później zidentyfikowali ją badacze z Yale w Connecticut w 2001 i ponownie w Rosji w 2011.

Choroba może przypominać inne schorzenia wywoływane przez bakterie należące do rodzaju Borrelia, które są przenoszone przez kleszcze i wszy ludzkie. Do jej objawów należą powtarzające się napady gorączki.

Publikacja amerykańskich naukowców jest pierwszą pracą, która opisuje wyjątkowy typ bakterii z rodzaju Borrelia wywołujący chorobę oraz wyszczególnia objawy schorzenia.

Według naukowców, w ciągu ostatniego roku badania krwi wykazały obecność Borrelia miyamotoi u 19 pacjentów z południowej Nowej Anglii i sąsiedniego Nowego Jorku.

Objawami choroby, którą wywołała bakteria, były: gorączka, ból mięśni oraz głowy, zmęczenie i wysypka występująca na niewielkich partiach ciała, podobnie jak w przypadku boreliozy.


Jedną komplikacją, która wystąpiła u wielu pacjentów, były nawracające napady gorączki, co stanowi znaczącą różnicę w porównaniu z tym, o czym informowali pacjenci ze zdiagnozowaną boreliozą, jak mówił Krause.


„Sądzimy, że jeśli organizm jest nieleczony, to prawdopodobnie prowadzi to do nawracających napadów gorączkowych”, stwierdził dr Krause.

Badania wykazały, że pacjenci, którzy nie byli leczeni antybiotykami po pierwszym ataku gorączki, mogli zaobserwować ponowny wzrost temperatury ciała po tygodniu lub dwóch.

Wydaje się, że leki takie jak doxycycline i amoxicillin, skuteczne w zwalczaniu boreliozy, usuwają objawy oraz infekcję, jak oświadczył Krause.

Bakterie z rodzaju Borrelia zostały wykryte wszędzie tam, gdzie pojawiały się kleszcze jelenie i borelioza. Najwięcej takich przypadków odnotowano na północnym wschodzie i północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Kleszcze zainfekowane bakterią zostały odkryte także na odległym zachodzie USA, jak dodaje naukowiec.

Schorzenie najczęściej występuje późną wiosną, latem lub wczesną jesienią. Eksperci twierdzą, że, aby je zidentyfikować, konieczne są badania laboratoryjne. Bakteria różni się od innych podobnych rodzajów, jak np. Ehrlichia, która odkryto w Minnesocie i Wisconsin w 2011. Ona  również wywołuje objawy przypominające grypę.

Komentarze do: Nowa choroba odkleszczowa właśnie została odkryta (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze