Szukaj

Nordic walking najlepszym sportem dla osób z problemami sercowymi

Podziel się
Komentarze0

Wyniki badań przedstawione na corocznym spotkaniu towarzystwa niewydolności serca z europejskiego towarzystwa kardiologii wykazały, że uprawianie nordic walking zachęca ciało do intensywnego wysiłku i tym samym wzmacnia serce o wiele lepiej niż marsz bez kijków. Kongres poruszający kwestię doświadczeń z nordic walking odbył się w dniach 19-22 maja w Belgradzie.Wyniki analiz udowadniają, że przy zaburzeniach pracy serca, ćwiczenia z kijkami są najlepszym sposobem na poprawę zdrowia i jakości życia. Łagodzą również objawy niewydolności serca nawet u osób wymagających hospitalizacji.

Niestety pomimo tych sprawdzonych informacji, wielu pacjentów wciąż trudno przekonać do wykonywania wysiłku. Podczas uprawiania nordic walking, ramiona oparte na kijkach współpracując z resztą ciała powinny imitować ruchy narciarzy biegowych. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportowych w Europie. Cenną zaletą tego sportu jest fakt, że jest on wysoce odpowiedni dla osób starszych, nawet po 65 roku życia. Ponadto, dla chorych mających problemy sercowe, może stanowić środek minimalizujący objawy schorzeń.

Badania, których wnioski zostały powyżej przedstawione, zostały przeprowadzone wśród 12 dorosłych, zdrowych osób i 12 z niewydolnością mięśnia sercowego. Doświadczenie polegało na wykonaniu sześciominutowego spaceru na bieżni ze stałą prędkością 5 km/h.

Uczestnicy spacerowali dwukrotnie - raz z kijkami, a raz bez. Zadaniem naukowców było porównanie danych pochodzących z wykazów pracy serca podczas ćwiczenia w obu przypadkach. U osób bez problemów zdrowotnych, podczas uprawiania nordic walking zwiększyło się zużycie tlenu do 4.9 ml/kg/min (co stanowi 37 procentowy skok), a to z kolei doprowadziło do wyższego ilorazu oddechowego.

Maksymalne tętno zbadane wśród testowanych było szybsze o 20 uderzeń na minutę od standardowego, a ciśnienie dokonało skoku o 15 mmHg. W szerszym ujęciu wyznacznik zmęczenia podniósł się o 2 punkty w skali Borgia. U pacjentów z chorobami serca poziom wysiłku podczas uprawiania nordic walking również podniósł się o dwa punkty. (Statystyki pokazały, że w przypadku chorych zużycie tlenu VO2 wzrosło o 14,7%-czyli 2.9 ml/kg/min, a iloraz oddechowy skoczył o 18%. Odnotowano również zwiększenie tętna o 15 uderzeń na minutę).

Co najważniejsze, wśród badanych obu grup nie stwierdzono objawów arytmii i niedokrwienia serca, co potwierdza bezpieczeństwo uprawiania tego sportu przez pacjentów kardiologicznych.

Naukowcy potwierdzają wysnute wnioski: „Nordic walking pozwala zarówno zdrowym jak i osobom ze schorzeniami serca zintensyfikować aktywność fizyczną podczas spacerów, przy jednoczesnym czerpaniu korzyści sercowo-oddechowych”.

Wykonując ćwiczenia z kijkami do nordic walking angażujemy dodatkowe mięśnie, co wyraźnie zwiększa efektywność ruchu. „Podczas takiego marszu używamy wszystkich czterech kończyn - ćwiczymy zarówno ręce jak i nogi, dlatego przynosi to nam dodatkowe korzyści kondycyjne i zdrowotne”- tłumaczy Andrzej Lejczak, doktor na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, który pracuje także jako fizjoterapeuta w Szpitalu Wojskowym w tym mieście.

Dodaje również, że dzięki otrzymanym wynikom z przeprowadzonych badań, możliwe będzie włączenie uprawiania nordic walking do programu rehabilitacji pacjentów z niewydolnością serca.Już wcześniejsze doświadczenia doktora Lejczaka wykazały, że ten skandynawski sport może znacząco poprawić nasze zdrowie, kondycję i pojemność tlenową.

Aby rozpocząć treningi nie jest wymagane żadne specjalistyczne przeszkolenie. Wystarczy zakupić odpowiednio dobrane kijki i zapoznać się krótko z istotą ruchu, najlepiej na paru lekcjach z instruktorem. Ćwiczenia można wykonywać w każdym dogodnym miejscu - w otwartej przestrzeni, na ulicach miast, czy leśnych ścieżkach.

Komentarze do: Nordic walking najlepszym sportem dla osób z problemami sercowymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz