Szukaj

Niewydolność serca: obiecujące komórki macierzyste

Podziel się
Komentarze0

Próba kliniczna w fazie pierwszej przeprowadzana na komórkach macierzystych serca uzyskała bardzo obiecujące rezultaty w leczeniu ciężkiej niewydolności serca. Ten typ komórek macierzystych nie był jeszcze przetestowany na człowieku.O co chodzi?

Pierwsza próba przeprowadzona na bazie dojrzałych komórek macierzystych serca dała bardzo pozytywne rezultaty w leczeniu ciężkiej niewydolności serca będącej wynikiem zawału serca, jak podaje brytyjski przegląd medyczny The Lancet, na podstawie wstępnych wyników badania.

Rok po podaniu zastrzyku z własnych komórek, u pacjentów stwierdzono średnio 12-procentową poprawę ich stanu, jak podaje profesor Roberto Bolli (uniwersytet w Louisville w Kentucky) oraz profesor Piero Anversa (Harvard Medical School, w Bostonie).

Ten typ komórek jeszcze nigdy wcześniej nie został przetestowany u człowieka, podkreślają autorzy próby w pierwszej fazie, wraz z kolegami, którzy również wzięli udział w badaniu.

Próba ta została zaprezentowana na kongresie organizowanym przez AHA (American Heart Association), w Orlando na Florydzie. Terapie komórkowe na bazie komórek macierzystych dojrzałych szpiku kostnego już wcześniej zostały przetestowane, ale dały na razie bardzo skromne rezultaty.

Próby z komórkami macierzystymi serca

Dojrzałe serca zawiera macierzyste komórki zdolne do reprodukowania się i do tworzenia trzech głównych linii komórek serca (monocyty, komórki mięśni gładkich oraz komórki nabłonkowe).

Próba, o której mowa, odnosiła się do 23 pacjentów dotkniętych ciężką niewydolnością serca i po przeprowadzonym pomostowaniu wieńcowym. Ta ciężka niewydolność przekłada się na frakcję wyrzutową lewej komory niższą o 40%, podczas gdy normala wynosi 50% albo więcej.

Szesnastu spośród tych 23 pacjentów otrzymało milion macierzystych komórek serca, cztery miesiące średnio po pomostowaniu. Siedmiu pozostałych pacjentów, którzy stanowili grupę kontrolną, zostali poddani leczeniu standardowemu.

U czternastu przebadanych pacjentów, frakcja wyrzutowa lewej komory przeszła z 30,3% przed podaniem komórek macierzystych do 38,5% cztery miesiące później. Żadnej zmiany nie zaobserwowano w grupie kontrolnej.

Rezultaty tej próby przynoszą na pewno sporą dawkę optymizmu, komentuje profesor Gerd Heusch z Niemczech. Ale obietnice składane przez tego rodzaju próbę kliniczną powinny jeszcze być potwierdzone na większej liczbie pacjentów, obserwowanych dłużej, jak uprzedza niemiecki specjalista.

Komentarze do: Niewydolność serca: obiecujące komórki macierzyste

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz