Szukaj

Nieustająca czkawka jedyną wskazówką dla zawału serca

Podziel się
Komentarze0

Czkawka może naprawdę przeszkadzać, przede wszystkim w momencie, kiedy nie chce ustąpić. Jeżeli trwa ponad dwa dni, może oznaczać jakiś głębszy problem medyczny. I tak właśnie było w przypadku pewnego 68-letniego mężczyzny. W tym bardzo rzadkim i nadzwyczajnym przypadku, stała czkawka okazała się jedynym objawem zawału serca.Przykłady takie jak ten są bardzo rzadkie, a ostatni znany zdarzył się ponad pięćdziesiąt lat temu.

Tym razem, mężczyzna ten przyszedł na oddział ratunkowy, ponieważ czkał co 4 – 6 sekund przez cztery dni. Nieważne czego próbował, jego czkawka nie odpuszczała, według studium przypadku, które zostało zamieszczone w styczniowym wydaniu American Journal of Emergency Medicine.

Mężczyzna ten nie miał żadnych innych dolegliwości. Jego ciśnienie krwi było nieco wysokie, a lekarze przeprowadzili badanie rentgenowskie jego klatki piersiowej, aby poszukać ewentualanego guza. Ale nic nie znaleźli. Dlatego też podali mu środek relaksujący mięśnie, a także inny lek, na uspokojenie czkawki. Jednak w dalszym ciągu nic nie pomagało, a lekarze utrzymywali, że samo powinno przejść.

Dwa dni później, sześćdziesięcioośmiolatek znow wrócił na oddział ratunkowy, ciągle z męczącą go czkawką. Ponieważ był to starszy mężczyzna, z wieloma czynnikami ryzyka chorób serca – cukrzyca, palenie papierosów, wysokie ciśnienie krwi – lekarze zdecydowali się przeprowadzić badanie elektrokardiograficzne, które pokazało wiele anormalnych cech w rytmie serca.

Testy krwi wykazały wysoki poziom protein uwalnianych w momencie, kiedy mięsień sercowy został ostatnio uszkodzony. A to pozwoliło potwierdzić diagnozę niewielkiego zawału serca.


Nie było wiele powodów, dla których lekarze mogliby podejrzewać zawał serca, ponieważ pacjent ten nie miał bólów w klatce piersiowej, nie miał problemów z oddychaniem, nie odczuwał żadnego dyskomfortu, nie miał mdłości, zawrotów głowy, ani potów. Po prostu miał utrzymującą się czkawkę. Ale kiedy tylko dostał leki na serce, jego czkawka przeszła.


Doktor Joshua Davenport, lekarz z oddziału ratunkowego w szpitalu St. Luke's-Roosevelt Hospital w New York City, główny autor analizy tego przypadku, uczciwie stwierdza, iż nie ma pojęcia dlaczego mężczyzna ten nie miał żadnego z tradycyjnych objawów zawału serca. Ale wielu ludzi, szczególnie cierpiący na cukrzycę, mogą mieć niezwykłe objawy problemów sercowych.

Doktor Joshua Davenport dodaje jeszcze, że czkawka nie jest typowym objawem powodowanym przez coś tak ciężkiego jak zawał serca bez innych niepokojących objawów. Nasz przypadek był bardzo niezwykły i wyjątkowy, wyjaśnia specjalista.

A dlaczego zawał serca może spowodować czkawkę? Jak wyjaśnia doktor Joshua Davenport, dzieje się tak, ponieważ serce nie otrzymuje wystarczających ilości tlenu, dlatego, że mniej krwi przepływa przez chore tętnice. A to może podrażnić nerwy przepony, czyli mięśnia układu oddechowego poniżej serca.

Czkawka jest spowodowana przez spazmatyczne skurcze przepony, przede wszystkim po lewej stronie, mówi doktor David Johnson, profesor medycyny w szkole medycznej Eastern Virginia Medical School w Norfolk.

Najpowszechniejszymi przyczynami podrażnienia nerwów prowadzących do przepony, co skutkuje pojawieniem się czkawki, jest rozciągnięty żołądek, picie alkoholu, picie dużych ilości napojów gazowanych, żucie gumy albo palenie papierosów, wyjaśnia jeszcze profesor David Johnson.

Od czasu do czasu specjalista ten widuje nieustające czkawki, które mogą być spowodowane kwaśnym refluksem. Tego typu czkawki mogą również wynikać z nowotworu w szyi, w głowie, w płucach. Można również podejrzewać infekcje mózgu albo ucha, ponieważ nerwy, które prowadzą do przepony, mogą zaczynać się w mózgu albo w szyi.

Dobrą nowiną jest to, że wiele przypadków czkawki nie trwa zbyt długo i są one zazwyczaj łatwe do wyleczenia. Ulubione lekarstwo, polecane przez naszego specjalistę? Pełna łyżka cukru.

Komentarze do: Nieustająca czkawka jedyną wskazówką dla zawału serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz