Szukaj

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę sercową

Podziel się
Komentarze0

Witamina D jest bardzo ważnym składnikiem naszej diety. Jej niedobór powoduje liczne, często bardzo poważne konsekwencje. Związany jest m.in. z czynnikiem podwyższonego ryzyka chorób serca czy chorobą tętnic wieńcowych.

W amerykańskim College of Cardiology na dorocznej sesji naukowej przedstawiono opracowania szeregu badań, które jednoznacznie wskazują, że witamina ta może korzystnie polepszać kondycję serca i zapobiegać jego chorobom. Niski poziom witaminy D powodujący ryzyko chorób serca często uzupełniany jest przez różnego rodzaju suplementy. Naukowcy nie mają jednak pewności, co do tego, czy same suplementy mogą w zadowalającym stopniu wyrównać ten poziom.

W jednym z badań sprawdzono relację pomiędzy poziomem witaminy D i chorobą wieńcową. U około 71 procent pacjentów poddanych koronarografii, u których stwierdzono niedobór witaminy D zwiększył się procent występowania choroby wieńcowej. Stopniowy wzrost zagrożenia chorobą serca zależny jest od nasilenia niedoboru witaminy D.

Pacjenci, u których wartość była niższa niż 10 mg mieli niemal dwa razy większą stawkę prawdopodobieństwa choroby wieńcowej, w porównaniu z tymi, które pokazywały normalny poziom. Witamina D działa głownie jako regulator układu immunologicznego i różnego rodzaju stanów zapalnych.

Niedobór witaminy D oceniono na poziomie 20 ng/ml i niższe a poważny niedobór poniżej 10 ng/ml. Dlatego bardzo ważna jest kontrola poziomu i dieta bogata w witaminę D, a także aktywność fizyczna, wystarczą umiarkowane ćwiczenia. Najważniejsze są informowanie i profilaktyka.

Ograniczeniem w badaniach są braki ocen długotrwałych efektów. Nie wiadomo także czy suplementy dorównują naturalnym składnikom zawierającym witaminę D.

Komentarze do: Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę sercową

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz