Szukaj

Niedobór witaminy D związany ze słabym funkcjonowaniem mózgu

Podziel się
Komentarze0

Pacjenci, którym zostały przywrócone funkcje życiowe po nagłym zatrzymaniu krążenia, mieli większy niedobór witaminy D, co z kolei wiązało się ze słabą pracą mózgu a nawet śmiercią. Takie ustalenia przynoszą nowe badania, przedstawione na dorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Genwie.

National Institutej of Health sugeruje, że naturalnym poziomem witaminy D są wartości w przedziale 30-74 ng na mililitr.

Jednakże definicje niedoboru witaminy D są różne. Wartości niewystarczające określa się w przedziale 11-30 ng/ml. W przypadku 0-11 mówi się, że ilości są już niedostateczne.

Ponieważ większość witaminy D syntezowana jest z promieni słonecznych, brak ekspozycji na światło jest główną przyczyną niedoboru witaminy D. Inne przyczyny to brak tej witaminy w diecie lub choroby nerek i wątroby.

Niedobór witaminy D związany jest z szeregiem chorób. Wcześniej opublikowano badanie na temat związku z niedoborem witaminy D i czynnikami zgonu z powodu raka, podczas gdy inne badania sugerują, że brak witaminy D wiąże się z ryzykiem schizofrenii.

Według dr Jin Wi, współautora ostatnich badań, naukowcy nie ocenili jak witamina D wpływa neurologicznie na stan zdrowia po zatrzymaniu krążenia.

Z tego powodu, zespół badawczy przeanalizował poziom witaminy D i jego wpływ na zdrowie po zatrzymaniu krążenia u 53 nieprzytomnych pacjentów ze szpitala Cardiovascular Severane w Seulu, Korei. Spośród tych pacjentów, 41 osobom udzielono resuscytacji krążeniowo-oddechowej (CPR).

Naukowcy wykorzystali wynik oceny neurologicznej (CPC) u pacjentów po 6 miesięcach od momentu, kiedy wypisano ich ze szpitala. Wynik 1-2 stanowił dobry stan neurologiczny, a wynik 3-5 określany był jako zły wynik.

Wyniki analizy wykazały, że 65% pacjentów z niedoborem witaminy D miało słabe wyniki neurologiczne po 6 miesiącach od wypisu ze szpitala w porównaniu zaledwie z 23% osób, których poziom witaminy D był w normalnym zakresie.

Po przeprowadzeniu kolejnych analiz, zespół obliczył, że niedobór witaminy D zwiększał prawdopodobieństwo złej pracy mózgu po zatrzymaniu krążenia. Ponadto osoby z wyższym poziomem tej witaminy, miały lepsze predyspozycje do szybszego powrotu do zdrowia. Naukowcy uważają, że ich wyniki są bardzo istotne, gdyż pokazują one kolejne ważne zalety witaminy D.

Komentarze do: Niedobór witaminy D związany ze słabym funkcjonowaniem mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz