Szukaj

Naukowcy szukają biomarkera, który pomoże w zwalczaniu miażdżycy

Podziel się
Komentarze0

Rezultaty badania zamieszczonego w Journal of the American Heart Association pokazują, iż istnieje pewna proteina we krwi, która przyczynia się do wczesnego rozwoju arteriosklerozy. Prace przeprowadzili naukowcy z Montreal Heart Institute pod kierownictwem dr. Erika Thorina.Dr Thorin ze swoim zespołem odkrył, że poziomy angptl2 (ang. Angiopoietin-like protein 2) we krwi są dwa razy większe u osób z chorobą wieńcową niż u zdrowych ludzi w tym samym wieku.

Co więcej, poziomy angptl2 rosną wraz z wiekiem u zdrowych ludzi, a u ludzi, którzy mają uszkodzenia przedmiażdżycowe oraz wysoki poziom cholesterolu, rosną zbyt wcześnie.

Badanie przeprowadzono na myszach laboratoryjnych, mających od 3 do 12 miesięcy.

Dr Thorin mówi: - Nasze prace to znaczący krok w skutecznej prewencji i terapii miażdżycy. Potrzebne są dodatkowe badania nad mechanizmami działania angplt2, które określą, czy proteina ta może być dobrym markerem nie tylko w prewencji zdrowia naczyń krwionośnych, ale także w przewidywaniu ryzyka miażdżycy.


Dr Thorin od 15 już lat badania zmiany w funkcjach tętnic związane z procesem starzenia oraz mechanizmy leżące u podłoża arteriosklerozy. Dzięki jego wcześniejszym pracom wiemy, że angptl2 powoduje zapalenie w naczyniach krwionośnych.

Poziomy tej proteiny we krwi rosną u pacjentów z chorobami serca, jak również u diabetyków, ludzi otyłych i chorych na raka. Wszystkie te choroby są powiązane z chronicznym zapaleniem.

Dr Anil Nigam, kardiolog z MHI i współautor badania, mówi: - Prewencja jest kluczowa dla opóźnienia pojawienia się arteriosklerozy. A biomarker, taki jak angptl 2, posłuży jako ważne narzędzie do identyfikacji ludzi z grupy ryzyka, u których nie ma żadnych objawów choroby.

Komentarze do: Naukowcy szukają biomarkera, który pomoże w zwalczaniu miażdżycy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz