Szukaj

Naukowcy określają strukturę "baterii" zegara biologicznego

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Howard Hughes Medical Institute (HHMI) ustalili trójwymiarową strukturę dwóch białek, które pomagają utrzymać zsynchronizowane zagary ciała. Białka CLOCK i BMAL1 wiążąc się ze sobą, regulują aktywność tysięcy genów, których ekspresja zmienia się w ciągu całego dnia. Znając strukturę BMAL1-CLOCK, naukowcy będą mogli ustalić, w jaki sposób ta regulacja jest przeprowadzana oraz jak mutacje poszczególnych genów mogą wpłynąć na funkcjonowanie biologicznego zegara.W ciągu każdej doby miliony "zegarów" wewnątrz naszych komórek resetują się, pomagając dostroić nasze ciśnienie krwi czy metabolizm. Kiedy CLOCK i BMAL1 wiążą ze sobą wewnątrz komórki, inicjują wydarzenia genetyczne, które koordynują ten 24-godzinny cykl.

CLOCK i BMAL1 są czymś w rodzaju baterii zegara biologicznego. Są to kluczowe substancje aktywizujące całego systemu regulacji genomu -  mówi badacz Joseph S. Takahashi z University of Texas Southwestern Medical Center, którego prace dotyczące BMAL1-CLOCK zostały opublikowane 31 maja 2012 roku w internetowej wersji magazynu Science.

Gen CLOCK był pierwszym genem odkrytym u ssaków, przyczyniającym się do regulacji rytmów dobowych organizmu. Zespół Takahashi opublikował wstępne dane na temat genów CLOCK w serii raportów w latach 1994 - 1997. Od tego czasu odkryto już setki do tysięcy genów pod kontrolą CLOCK, uczestniczących w synchronizacji zegara biologicznego u ssaków.


Zdumiewające jest to, że prawie każda komórka w organizmie ma „zegar”. W ostatnich latach coraz bardziej uświadamiamy sobie ich rolę.

Naukowcy badający rytmy dobowe wykorzystali biochemię i genetykę, aby ustalić, w jaki sposób białka współdziałają z CLOCK, jednak do tej pory, nie udało im się zwizualizować struktury molekularnej białek CLOCK. Dokonanie tego pozwoli im sprecyzować, w jaki sposób różne białka mogą wiązać się z CLOCK w tym samym czasie i jak mutacje powiązane ze zmianami rytmu dobowego na to wpływają.

Takahashi zauważa, że CLOCK i BMAL1 są częścią dużej rodziny białek, znanej jako bHLH-PAS  (nazwa odnosi się zarówno do kształtu białka jak i niektórych bardziej znanych członków tej rodziny), powiązanej z funkcjami odpowiedzialnymi za reakcję na zanieczyszczenia środowiska i niski poziom tlenu przy tworzeniu nowych komórek nerwowych.

Takahashi wyjaśnił, że naukowcy dążyli do wygenerowania dobowych białek w postaci krystalicznej, niezbędnej do ustalenia ich struktury za pomocą krystalografii rentgenowskiej. Zamiast korzystać z pełnej wersji każdego białka, stworzyli wersję składającą się tylko z kawałków,  o których wiadomo, że się ze sobą wiążą.  Mając krótsze wersję białek, mogli wykonać ten proces dużo łatwiej.

Naukowcy odkryli, że CLOCK i BMAL1 są ściśle ze sobą powiązane. CLOCK  posiada rowek w centrum swojego interfejsu, który jest kluczem do wiązania. Pojedynczy aminokwas BMAL1 doskonale wpasowuje się w ten rowek. Inne białka, które wiążą się z CLOCK, prawdopodobnie wykorzystują ten sam mechanizm.

Przyszłe badania będą koncentrować się na tym, jak mutacje każdego białka wpływają na ową strukturę.

Komentarze do: Naukowcy określają strukturę "baterii" zegara biologicznego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz