Szukaj

Nauka i zabawa: Batman by się rozbił, mimo swej peleryny

Podziel się
Komentarze0

Batman, czyli superheros z Gotham City, powinien dobrze sprawdzać swój kostium zanim wdrapie się na wieżowiec. Jak się okazuje, jego słynna peleryna, która służy mu do latania, nie jest w stanie uchronić go przed śmiertelnym upadkiem, kiedy rzuca się ze 150 m wysokości.Do takich wniosków doszła czwórka studentów z University of Leicester, którzy udowadniają, iż można zachować powagę nawet kiedy temat badań nie jest poważny.

W filmie Batman Begins (2005 rok), człowiek-nietoperz rzuca się z drapacza chmur i "płynie" w powietrzu dzięki swojej pelerynie, skonstruowanej z inteligentego materiału (pod wpływem pola elektrycznego materiał się usztywnia i pełni funkcję skrzydła).

Do kin wkrótce wchodzi najnowszy film z tej serii, The Dark Knight Rises. Z tej też okazji studenci z University of Leicester przedstawiają swoje wnioski w Journal of Special Physics Topics.


Studenci ci postanowili obliczyć możliwości fizyczne takiego lotu. Według rezultatów analiz, Bruce Wayne - czyli miliarder w ciągu dnia - kiedy tylko zakłada swój kostium pogromcy złoczyńców w ciągu nocy, powinien zacząć się martwić na poważnie.

Jego peleryna bowiem nie spowolni jego upadku, kiedy rzuci się z 50-piętrowego wieżowca, a sam bohater ryzykuje tym, iż uderzy o ziemię z taką siłą, że już nigdy się nie obudzi.

Temat nie wydaje się zbyt poważny, ale obliczenia takie są : sinusy, cosinusy, przyśpieszenie, siła grawitacji, parametry fizyczne bohatera (wzrost, waga)...

Kiedy Batman rzuca się z wieżowca o 150 m wysokości, jego 95 kg masy mięśniowej oraz przyciąganie ziemskie sprawiają, że leci z prędkością 110km/h. Oznacza to, że zderzenie z ziemią jest bardzo gwałtowne, nawet dla superbohatera.

Normalny śmiertelnik umarłby od razu. Reasumując: nie próbujcie tego w domu.

Komentarze do: Nauka i zabawa: Batman by się rozbił, mimo swej peleryny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz