Szukaj

Nadzieja na długie życie: człowiek żyje 11 lat dłużej

Podziel się
Komentarze0

Człowiek żyje średnio o 11 lat dłużej niż w 1970 roku, ale spędza więcej czasu walcząc z ciężkimi chorobami - wykazują badania opublikowane w brytyjskim przeglądzie The Lancet. Według raportu kompilującego dane z 187 państw, opublikowanego w przeglądzie The Lancet, w przeciągu ostatnich 40 lat średnia długość życia ludzkiego zwiększyła się o 11,1 roku u mężczyzn i 12,1 roku u kobiet.W 1970 mężczyźni żyli średnio 56,4 lat, a kobiety 61,2 lat. W 2010 roku, wiek wydłużył się do 67,5 lat u mężczyzn i 73,3 lat u kobiet. Należy jednak podkreślić znaczną rozbieżność w danych pochodzących z różnych krajów.

85 lat Japończyków a 43 lata Haitańczyków

Średnia długość życia w Japonii jest największa na świecie. Zgodnie z danymi z 2010 roku, średnia długość życia Japonek wynosiła 85,9 lat.

Mężczyźni zaś rekordzistami są w Islandii - szacuje się, że żyją średnio 80 lat.


Najkrótszą długość życia obserwuje się na Haiti. 32,5 u mężczyzn i 43,6 u kobiet. Sytuacja jest najprawdopodobniej konsekwencją katastrofy naturalnej z 2010 roku.

Żyć dłużej… w dobrym zdrowiu

Raport podkreśla, że żyjemy dłużej, ale obserwujemy eksplozję zachorowalności na liczne choroby, takie jak: rak, cukrzyca, choroby układu krążenia i choroby serca.

W 1990 roku te choroby powodowały połowę zgonów, a obecnie odpowiadają za 2/3 wszystkich śmierci.

Liczba zachorowań na raka zwiększyła się o 38% w tym samym okresie - z 5,8 mln do 8 mln.

Christopher Murray, jeden z autorów raportu, podkreśla, że wraz ze starzeniem się populacji i obniżeniem wskaźnika przedwczesnej śmiertelności, liczba osób żyjących z chronicznymi upośledzeniami będzie stale rosła.

Optymistycznym zaobserwowanym elementem jest 60% spadek śmiertelności dzieci poniżej 5 roku życia, głównie dzięki redukcji niedożywienia.

Komentarze do: Nadzieja na długie życie: człowiek żyje 11 lat dłużej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz